Technologiczny przełom z XIII wieku

Średniowieczni murarze okazali się mądrzejsi niż współcześni architekci. Wymyślone przez nich wzmocnienia okazały się najskuteczniejszym sposobem stabilizacji gigantycznych budowli.

Publikacja: 09.01.2015 11:32

Wnętrze katedry w Beauvais.

Wnętrze katedry w Beauvais.

Foto: 123RF

Gotycka katedra w Beauvais we Francji, zbudowana w XIII wieku, to fantastyczna, smukła budowla strzelająca w niebo. W tej budowli znajduje się między innymi najwyższy na świecie „chór" wysokości 46,3 m. Prawie u szczytu, ceglane przypory połączone są metalowymi ściągaczami, aby się nie rozsunęły i nie runęły.

Katedra w Beauvais nie jest jedyną w Europie budowlą z takim technicznym rozwiązaniem. Pół wieku temu, w latach 1960, architekt Jean-Pierre Paquet usunął te żelazne pręty, uznał je za bezużyteczne i szpecące. Ponadto, ten gorliwy konserwator uznał, że metalowe wzmocnienia są „mało zabytkowe" ponieważ dołączono je 300, a może 400 lat po wzniesieniu katedry, przy okazji napraw, przebudowywania i dobudowywania różnych elementów. Na przykład, ze źródeł pisanych wiadomo, że „chór" katedry w Beauvais zawalił się w 1284 roku i musiano go wznosić od nowa.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach
Materiał Partnera
Motory molekularne. Tak naukowcy uczą nanocząsteczki kręcić się na zawołanie
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Nauka
Połączenie tych dwóch leków wydłużyło życie myszy o około 30 proc. Czy pomoże ludziom?