Rewolucja neolityczna w młodszej epoce kamienia, zapoczątkowana na Bliskim Wschodzie obejmowała stopniowo świat. Działo się to w okresie od 11 500 do 6 tys. lat temu. W tym czasie koczownicze populacje porzucały łowiecki i zbieracki tryb życia, przechodząc do życia osiadłego w osadach typu wiejskiego, do uprawy ziemi i hodowli zwierząt. Ta zmiana fundamentalnie zmieniła genom najlepszego przyjaciela człowieka. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Royal Society Open Science".
Śmietnik w głównej roli
Trzy lata temu badacze szwedzcy wykazali, w jaki sposób doszło do udomowienia psa. Pokazali mechanizm przystosowywania się wilków do życia u boku człowieka (publikacja w prestiżowym piśmie naukowym „Nature"). Zarówno łowcy z epoki lodowej, jak i pierwsi rolnicy – wszyscy od zawsze wytwarzali śmieci, odpadki, ale starali się trzymać je z dala od szałasów, jaskiń czy domostw. Stosy odpadów z resztkami jedzenia znajdujące się na tyłach siedzib ludzkich wabiły głodne wilki. Takie śmieci były łatwym łupem, pożywieniem nietrudnym do zdobycia.
Gdy człowiek zaczął uprawiać ziemię, jego dieta uległa radykalnej zmianie, a wraz z nią skład śmietników. Na stole i na śmietniku pojawiły się węglowodany, skrobia, . Chcąc żywić się tym, co jedli ludzie, ewoluujące wilki musiały rozwinąć mechanizm trawienia skrobi. Człowiek także zmieniał się w kierunku łatwiejszego trawienia węglowodanów. Rozwój rolnictwa przyczynił się więc do adaptacji obu gatunków.
Francuska paleogenetyk Morgane Olliviera zbadała, kiedy doszło do tego przeobrażenia. Zmiana diety naszych przodków na bardziej bogatą w skrobię pośrednio wpłynęła na zmianę diety psów, sprzyjała zwielokrotnianiu u nich genu nazwanego Amy2B. Koduje on białko zawiadujące wytwarzaniem w organizmie amylazy – grupy enzymów rozkładających skrobię i inne polisacharydy. Występują one w soku trzustkowym i ślinie.
Analiza DNA pobranego z kości 13 psów żyjących w czasach prehistorycznych, od 15 do 4 tys. lat temu, w Azji oraz w Europie wykazała, że gruntowne, intensywne udomowienie psa nastąpiło w okresie, w którym zaistniało rolnictwo. Właśnie wtedy u psów pojawił się w większej liczbie gen Amy2B. Umożliwiał on psom trawienie pożywienia pochodzenia rolniczego, jakim karmili je ludzie. Wyniki analizy przeprowadzonej przez Morgane Ollivierę wskazują, że ta selekcja zaczęła się w sposób intensywny około 7 tys. lat temu.