Władze medyczne jeszcze nie wiedzą, czy zakażenie ma związek z tegorocznym wybuchem epidemii w sąsiedniej Gwinei, w której sytuacja została uznana za opanowaną w połowie czerwca. Sprawę mają wyjaśnić dodatkowe badania - przekazało WHO.

Wirusa Ebola stwierdzono u 18-letniej kobiety. Wiadomo, że 18-latka w czwartek przyjechała z Gwinei do miasta autobusem - rodzi to obawy, że jej współpasażerowie mogli się zakazić.

Minister zdrowia Wybrzeża Kości Słoniowej Pierre N’Gou Demba przekazał, że wirusa wykryto u kobiety w piątek. Pacjentka została objęta opieką medyczną.

Czytaj także:
Wirus Marburg wykryty w Afryce. Śmiertelność to nawet 88 proc.

18-latka przybyła do Wybrzeża Kości Słoniowej z północno-środkowej Gwinei. Rejon, w którym rozpoczęła podróż, jest oddalony o 760 km od miasta Gouecke, w którym na początku roku wykrywano przypadki Eboli.

Wirus Ebola jest przenoszony przez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Wczesnie objawy zakażenia przypominają inne choroby, np. malarię.

To pierwszy od 2016 r. przypadek Eboli wykryty w tak dużym mieście jak Abidżan i pierwszy wykryty w Wybrzeżu Kości Słoniowej od 27 lat.