Witaminy w pigułkach mogą skracać życie

Przyjmowanie suplementów diety bardziej szkodzi, niż pomaga – ostrzegają duńscy uczeni. To wniosek, jaki płynie z analizy przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Upubliczniła je Cochrane Collaboration, międzynarodowa organizacja non profit.

Aktualizacja: 17.04.2008 03:42 Publikacja: 16.04.2008 22:25

Łykanie witamin może szkodzić

Łykanie witamin może szkodzić

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Naukowcy wzięli pod lupę wyniki 67 różnych badań poświęconych przyjmowaniu witamin w pigułkach, w których uczestniczyło w sumie ponad 230 tys. osób.

Tylko w Wielkiej Brytanii rynek suplementów diety szacuje się na 330 mln funtów. Ludzie – zarówno zdrowi, jak i chorzy, łykają tabletki garściami, w nadziei, że pomoże im to długo cieszyć się dobrą kondycją. Tymczasem według duńskich naukowców takie tabletki nie tylko nie wydłużą życia, ale mogą je nawet skrócić.

I tak, przyjmowanie witaminy A może o 16 proc. zwiększyć zagrożenie przedwczesną śmiercią, betakarotenu o 7 proc., a witaminy E o 4 proc. W przypadku witaminy C i selenu nie zauważono podobnych efektów. Niemniej jednak uczeni twierdzą, że wymagają one przeprowadzenia dodatkowych badań.

Nie jest do końca jasne, dlaczego przyjmowanie wydawałoby się prozdrowotnych tabletek szkodzi. Prawdopodobnie kolidują one z działaniem ludzkiego organizmu. A konkretnie powodują kłopoty z systemem odpornościowym.

– Większość ludzi jest w stanie zaspokajać swoje żywieniowe potrzeby poprzez stosowanie odpowiednio zróżnicowanej diety, bogatej w warzywa i owoce. Dlatego nie potrzebują przyjmowania suplementów – skomentowała wyniki badań rzeczniczka brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia. W swoim oświadczeniu zaleca ona przyjmowanie witamin w tabletkach z większą ostrożnością.

– Organizmy wielu osób nie są w stanie przyswajać z posiłków wszystkich potrzebnych im witamin i minerałów – przekonuje z kolei rzeczniczka Health Supplements Information Service, organizacji reprezentującej producentów tego typu środków. Dlatego dla milionów ludzi są one użyteczne i nie powinni oni przerywać ich zażywania.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego