Objawy depresji wiążą się z zaburzeniami rytmów okołodobowych. Inaczej mówiąc – z rozregulowaniem działania wewnętrznego zegara biologicznego. U osób cierpiących na tę chorobę dochodzi do zakłócenia cyklu snu – czuwania, a sam nastrój depresyjny podlega zmianom w ciągu doby. W rezultacie nasilenie negatywnych myśli i lęku obserwuje się zazwyczaj w godzinach porannych.
– Rola zaburzeń zegara biologicznego w depresji była dotychczas niedoceniana – przyznaje doc. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Terapia skierowana na wyregulowanie jego działania może się okazać niezwykle skuteczna w leczeniu chorobliwego smutku. Dlatego rozpoczynająca się III edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji (FPD) koncentrować się będzie głównie na tym zagadnieniu. Organizatorami przedsięwzięcia są firma Servier Polska i Fundacja Itaka.
[wyimek]1,5 mln osób - tak liczna może być grupa chorych na depresję w naszym kraju (dane szacunkowe dot. dorosłych)[/wyimek]
– Już dzisiaj depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Szacuje się, że w ciągu dekady znajdzie się pod tym względem na drugim miejscu – mówi doc. Joanna Meder, koordynator kampanii, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia. Wiąże się to między innymi z większą wykrywalnością depresji. Ale widać również, że sami chorzy chętniej szukają pomocy.