Analiza DNA człowieka i szympansa dowodzi, że – przynajmniej genetycznie – nasze gatunki są bardzo zbliżone. Szympans, czy to się komuś podoba czy nie, pozostaje naszym ewolucyjnym kuzynem. Dzieli nas niecałe 2 proc. zbadanego DNA. Ale różnice biologiczne są ogromne. Jedną z tych różnic jest podatność na raka. Szympansy chorują na nowotwory rzadziej niż ludzie.
Pomysł rozwikłania tej zagadki ogłosił w majowym numerze „Medical Hypotheses” John McDonald z Wydziału Biologii Georgia Institute of Technology. Jego zdaniem częstsze zachorowania ludzi na nowotwory to efekt zmian ewolucyjnych. Z jednej strony dały nam one mózgi większe i sprawniejsze niż małpie. Z drugiej – sprowadziły zagrożenie śmiertelną chorobą.
[srodtytul]Zapisane w genach[/srodtytul]
„Wcześniejsze badania dowiodły, że istnieją ogromne różnice między ekspresją genów w mózgach ludzi i szympansów. Inna jest m.in. ekspresja genów odpowiadających za zaprogramowaną śmierć neuronów – w ludzkim mózgu przebiega ona wolniej” napisał McDonald wraz z zespołem w „Medical Hypotheses”.
Cóż to takiego zaprogramowana śmierć komórek (czyli apoptoza)? Dzięki temu mechanizmowi organizm pozbywa się zużytych lub uszkodzonych elementów. Odbywa się to bez wpływu bodźców zewnętrznych – komórka popełnia samobójstwo.