Trwa budowa metra w stolicy Algierii. Pobiegnie ono między innymi pod zabytkowym centrum miasta. Władze municypalne zdecydowały się poprzedzić prace budowlane badaniami archeologicznymi. Jest to nowość w tym kraju, dotychczas nie prowadzono tam takich prewencyjnych badań.

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Pod placem Męczenników, w śródmieściu, odkopano prawdziwe skarby kultury, sprzed stuleci i tysiącleci. Jednym z najbardziej okazałych jest ogromna mozaika o długości ponad 50 metrów, ułożona z kolorowych kamieni. Pochodzi z czasów rzymskich, prawdopodobnie z IV – V wieku. Jej centralnym elementem jest krzyż, dominujące kolory to czerwień, zieleń, biel i czerń. Składa się z motywów geometrycznych, kół i rombów. Na razie nie wiadomo, jaka jest jej prawdziwa długość, ponieważ archeolodzy nie odsłonili jej jeszcze w całości.

Na głębokości kilku metrów odsłonięto zabytki z czasów otomańskich (XVI – XIX wiek), między innymi rynek, brukowane uliczki, kuźnie i ruiny meczetu.

Niespodziewanym znaleziskiem są pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V – VI wieku, zachowały się kolorowe tynki na fragmentach ścian. Nawa miała 10 m szerokości, absydy jeszcze nie odsłonięto. Archeolodzy wkrótce natrafią na jeszcze starsze warstwy, być może nawet o tysiąc lat.

Władze miasta zamierzają stworzyć podziemne muzeum eksponujące odkopane zabytki. Muzeum będzie wkomponowane w stację metra.