Międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez prof. Curtisa Mareana, paleontologa z Uniwersytetu Stanu Arizona, przedstawia je w raporcie opublikowanym w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science”. „Technologia ta wymagała zrozumienia związku pomiędzy ogniskiem, jego ciepłem i zmianami w strukturze kamienia, wraz z konsekwencjami tych zmian – łatwym odłupywaniem kawałków” – piszą autorzy artykułu w „Science”.
[srodtytul]Genialny początek[/srodtytul]
– Doszliśmy do wniosku, że wcześni ludzie opanowali obróbkę termiczną i posługiwali się tą techniką w sposób wyrafinowany – powiedział Kyle Brown z Uniwersytetu w Kapsztadzie. – Pokazaliśmy, że ludzie 72 tys. lat temu, a być może nawet jeszcze dawniej, zamieszkujący południowe wybrzeże Afryki, używali finezyjnie kontrolowanych ognisk do podgrzewania kamieni. To był gorący kamień milowy na drodze rozwoju technologii.
– Rozwój tej technologii zapoczątkował ktoś genialny. Ktoś zauważył, że gorący kamień łatwiej daje się łupać – dodaje prof. Curtis Marean z Uniwersytetu Stanu Arizona, dyrektor projektu. – Świadome podgrzewanie kamieni, które potem rozwinęło się w bardziej skomplikowany i złożony proces kontroli nad spalaniem, jest charakterystyczne jedynie dla człowieka.
Według autorów artykułu początki długiej historii rozwoju technologii świadczą o tym, że ówczesny człowiek dysponował sporą wiedzą o otaczającym świecie i prawdopodobnie posługiwał się mową i przekazywał wiedzę z pokolenia na pokolenie.