Czego brakuje niegrzecznym dzieciom

Różnice w funkcjonowaniu chemii mózgu dzieci z ADHD odkryli amerykańscy naukowcy

Aktualizacja: 09.09.2009 17:53 Publikacja: 09.09.2009 17:49

Czego brakuje niegrzecznym dzieciom

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Coraz rzadziej traktuje się dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jako po prostu niegrzeczne, uparte i roztargnione. Wiadomo już, że osoby z ADHD mają nieco inną budowę mózgu, inaczej przebiegają też procesy chemiczne mające wpływ na ich zachowanie. Teraz specjaliści z Brookhaven National Laboratory dołożyli nowy element do tej układanki. Odkryli, że nadpobudliwość i kłopoty z koncentracją wiążą się z gorszym funkcjonowaniem białek umożliwiających przenoszenie i działania neuroprzekaźnika dopaminy. W ten sposób zakłócony zostaje system motywujący (układ nagrody) w mózgu.

- Uszkodzenia tego układu mogą tłumaczyć niektóre kliniczne objawy ADHD, w tym brak uwagi i zmniejszoną motywację, jak również towarzyszące im niekiedy skłonności do uzależnień i otyłość — tłumaczy dr Nora Volkow, która prowadziła te badania. To jej zespół dwa lata temu dowiódł, że ADHD uzależnione jest od działania dopaminy i że leki powodujące wzrost poziomu tego neuroprzekaźnika w mózgu mogą poprawiać stan pacjentów. Zespół dr Volkow przebadał teraz 53 dorosłych pacjentów z ADHD oraz 44 zdrowych ludzi. Posłużono się pozytonową emisyjną tomografią komputerową (PET), która umożliwiła sprawdzenie w jaki sposób mózg korzysta z dopaminy. Okazało się, że aktywność tego neuroprzekaźnika spada w dwóch rejonach mózgu kluczowych dla motywacji, koncentracji i emocji — śródmózgowia i tzw. jądra półleżącego.

Dokładniejsze badania ujawniły, że to wina niedostatecznego poziomu dwóch protein odpowiedzialnych za przenoszenie dopaminy — receptorów i białek transportujących. Naukowcy ustalili, że im niższy poziom tych białek, tym objawy ADHD były silniejsze.

Wyniki najnowszych badań amerykańskiego zespołu ukazały się w „Journal of the American Medical Association”.

Odkrycie to tłumaczy m.in. dlaczego u osób z ADHD działają leki podnoszące poziom neuroprzekaźnika. Ponieważ chorzy ludzie usiłują skompensować niedostatki w układze nagrody, chętniej korzystają u używek i popadają w uzależnienia. Z tego samego powodu mają też skłonność do tycia.

- Takie badania poszerzają nasze horyzonty. Pokazują, że ADHD to nie tylko zaburzenia uwagi, ale także zaburzenia działania ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za motywację i emocje — tłumaczy sieci BBC prof. Katya Rubia z londyńskiego Instytutu Psychiatrii.

Jak uważają sami naukowcy prowadzący te badania, wyniki mogą przyczynić się do opracowania nowych leków zmniejszających objawy ADHD.

[i] na podst. bbc [/i]

[ramka]Podstawowe informacje o ADHD [b][link=http://www.adhd.info.pl]www.adhd.info.pl[/link][/b][/ramka]

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne