Australijscy naukowcy, których wyniki badań publikuje „British Medical Journal”, ustalili, że osoby spożywające regularnie śniadania, przyjmują znacząco więcej kalorii niż osoby, które opuszczają ten posiłek. I w efekcie raczej przybierają na wadze.
- Przez dekady eksperci żywieniowi napominali wszystkich, by nie zapominać o śniadaniu, argumentując, że ludzie, którzy próbują zredukować swoją wagę opuszczając ten posiłek, robią błąd, bo w efekcie podjadają więcej w ciągu dnia i gorzej metabolizują jedzenie – przypomina w rozmowie z serwisem rp.pl prof. Flavia Cicuttini z Monash University w Melbourne. - Nasze badania wykazały, że tak nie jest, nie ma na to żadnego dowodu – tłumaczy prof. Cicuttini.
Zespół badaczy z Monash University wykazał bowiem, że osoby, które nie jedzą śniadań, spożywają w ciągu dnia średnio o 260 kalorii mniej.
W związku z tym nie jest najlepszą strategią na odchudzanie wmuszanie w siebie śniadań, bo „może to przynieść odwrotny skutek”.
- Osoby, które jedzą śniadanie, mają raczej skłonność do tycia, a nie chudnięcia – kwituje prof. Cicuttini w rozmowie z rp.pl.