Przypomina on słynny Kodeks Hammurabiego. Odnaleziony fragment powstał tysiąc lat przed zredagowaniem Biblii. Jest to pierwsze tego rodzaju tak dawne znalezisko odnoszące się do prawa spoza Mezopotamii. Zespołem z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie kieruje prof. Amnon Ben-Tor .

Odkopany zabytek to mały fragment tabliczki glinianej, zaledwie 2 x 1,5 cm, zapisany akadyjskim pismem klinowym, które weszło w użycie około 2500 lat p. n. e. Pismo widnieje po obu stronach tabliczki. Znaki umieszczone są bardzo gęsto w czterech liniach. Tekst odnosi się do reguł określających stosunki pomiędzy niewolnikami a ich właścicielami (tekst odczytuje prof. Wayne Horowitz). Naukowcy spodziewają się, być może nawet w najbliższych dniach, odkrycia kolejnych fragmentów tabliczek z tekstem kodeksu.

[wyimek]1000 lat starszy od Biblii jest kodeks prawny odkryty w Izraelu[/wyimek]

W starożytności Chasor był ważnym ośrodkiem gospodarczym i politycznym na Bliskim Wschodzie. Leżał na szlaku łączącym Egipt z Syrią. Handlował cyną z miastami królestwa Babilonii, znany był z warsztatów odlewających brąz. Generalnie związki Chasoru z międzyrzeczem Tygrysu i Eufratu (dzisiejszy Irak i północno-wschodnia Syria) były bardzo bliskie. Miasto było największym ufortyfikowanym ośrodkiem na terenie Izraela.

– Dlatego nie jesteśmy zaskoczeni, że właśnie tutaj odkopaliśmy zabytek podobny do mezopotamskiego, babilońskiego Kodeksu Hammurabiego. Miasto osiągnęło apogeum rozwoju właśnie około 1750 lat p.n.e., czyli mniej więcej w tym okresie, gdy powstał w Babilonie Kodeks Hammurabiego – wyjaśnia prof. Amnon Ben-Tor.