Dlaczego czuję to, co czuję? Dlaczego myślę to, co myślę? Wbrew pozorom nie są to pytania pozbawione sensu. Niektórzy zadają je sobie częściej niż inni. Ba, potrafią znaleźć na nie odpowiedzi. Wyciągnąć z nich wnioski i wdrożyć je w życie.
Wyniki badań opublikowane w najnowszym „Science” wskazują, że osoby, które charakteryzuje większa zdolność do introspekcji, mają większy rozmiar pewnej struktury mózgu. Chodzi o istotę szarą kory przedczołowej. Okazuje się, że jej wielkość idzie w parze z umiejętnością „myślenia o myśleniu”.
– Stanowi ona kluczowy aspekt ludzkiej świadomości – przekonują autorzy badań, które zostały przeprowadzone pod kierunkiem prof. Gerainta Reesa z Univeristy College London. I dodają, że akurat pod tym względem my, ludzie, jesteśmy między sobą niezwykle zróżnicowani.
Z czego to wynika? To akurat wciąż stanowi dla naukowców tajemnicę. Być może rozmiar tej struktury mózgu jest po prostu wrodzoną cechą anatomiczną. Ale biorąc pod uwagę niezwykłą plastyczność szarych komórek, zdolność do ulegania zmianom, równie dobrze może być to efekt procesów umysłowych. Z tego zaś płynie wniosek, że samoświadomość jest zdolnością, którą można wyćwiczyć.
[srodtytul]Terapia dla opornych[/srodtytul]