Ważki na tlenowej terapii

Gigantyczne ważki, których rozpostarte skrzydła mierzyły 70 cm, żyły na Ziemi w okresie, kiedy zawartość tlenu w powietrzu była większa niż dzisiaj. Dowiódł tego eksperyment — hodowla owadów z podwyższoną zawartością tlenu w powietrzu.

Publikacja: 01.11.2010 17:15

Ważki na tlenowej terapii

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Nie wszystkie owady jednak osiągnęły swój sukces ewolucyjny w bogatym w tlen powietrzu. Karaczany, które także były poddane eksperymentalnej hodowli, w swej historii ewolucyjnej właśnie obecnie osiągnęły największe rozmiary, kiedy zawartość tlenu jest znacznie mniejsza niż w niektórych okresach historii Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona przedstawili wyniki swego eksperymentu na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego.

Problemem do rozstrzygnięcia jest pytanie, dlaczego różne grupy owadów różnie reagują na zmiany zawartości tlenu w powietrzu? Odpowiedź może przynieść dokładne poznanie systemu oddechowego różnych grup owadów. Ta wiedza może być wykorzystana do szacowania zawartości tlenu w powietrzu na podstawie skamieniałych szczątków owadów sprzed milionów lat.

— Naszym głównym celem jest określenie, jak zawartość tlenu w powietrzu wpływała na proces ewolucji owadów — powiedział John VandenBrooks z Uniwersytetu stanu Arizona.

Naukowcy sprawdzali, jak na różną ilości tlenu w atmosferze reagują karaczany, ważki różnoskrzydłe, koniki polne (potoczna nazwa owadów z rzędu prostoskrzydłych), chrząszcze i inne.

Badacze zauważyli, że kiedy w powietrzu jest więcej tlenu, ważki osiągają większe rozmiary, odwrotnie niż karaczany. Z 12 gatunków owadów, jakie poddane były eksperymentom, 10 w zubożonym w tlen powietrzu dorastało do mniejszych niż w naturze rozmiarów.

— Ważki różnoskrzydłe są najtrudniejszymi owadami do hodowli — powiedział VandenBrooks. — Tylko jedną grupę udało się wyhodować i dożyły dorosłości w warunkach laboratoryjnych.

Ważki były hodowane w powietrzu, gdzie zawartość tlenu wynosiła 21 proc, była taka jak współcześnie w powietrzu, nie przekraczała 12, kiedy była najniższa w okresie życia na naszej planecie i 31 proc.

Karaczany, łatwiejsze w hodowli, były podzielone na siedem grup z zawartością tlenu od 12 do 40 proc, tyle ile wynosiło największe stężenie tego pierwiastka w atmosferze.

Karaczany żyjące w bogatym w tlen powietrzu osiągały wiek dorosły dwa razy dłużej, niż te żyjące w normalnych warunkach. — To dokładnie odwrotnie, niż się spodziewaliśmy — powiedział VandenBrooks.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne