657 nowych wysp naliczyli amerykańscy naukowcy z Duke University i Meredith College. Zespół geologów, posługując się zdjęciami satelitarnymi i mapami nawigacyjnymi, zidentyfikował w sumie 2149 wysp barierowych na całym globie. Taką nazwę otrzymały długie łańcuchy wąskich, ale rozciągniętych wysp w pobliżu brzegów.
Wyniki badań opublikowali w internetowym magazynie „Journal of Coastal Research". Podczas poprzednich badań, w 2001 roku, geolodzy nie opierali się na ostatnio udostępnionych zdjęciach satelitarnych. Wtedy doliczyli się zaledwie 1492 takich wysp.
Najdłuższy łańcuch
– Żadna z nowo odkrytych wysp barierowych nie pojawiła się nagle w ciągu ostatniej dekady – tłumaczy prof. Matthew L. Stutz z Meredith College. – Istnieją od dłuższego czasu, ale w poprzednich badaniach pozostały niezauważone lub błędnie sklasyfikowane. Wcześniej naukowcy uważali, że wyspy barierowe nie mogą istnieć w miejscach występowania sezonowych fal powyżej 4 metrów.
Badania zespołu pozwoliły skatalogować najdłuższy na świecie łańcuch wysp barierowych wzdłuż wybrzeża Brazylii równikowej. Tam wiosenne przypływy sięgają siedmiu metrów.
Naukowcy doliczyli się 54 wysp rozciągających się na dystansie 571 km na południe od ujścia Amazonki. Wybrzeże z wąskimi półwyspami, wcinającymi się głęboko w ocean, porastają wiecznie zielone lasy namorzynowe.