Osa morska, inaczej kostkomeduza śmiercionośna, to najbardziej jadowita przedstawicielka meduz. Jej ciało przypomina budową pudełko, stąd angielska nazwa box jellyfish.

Jej ciało ma średnicę od 16 do 24 cm, a czułki - ok. 60 -  mogą mieć nawet 3 m długości. Jad zawarty w ciele meduzy mógłby zabić 60 osób. Jednorazowy kontakt z jej jadowitymi parzydełkami jest niezwykle bolesny i - jeśli do ciała dostanie się wystarczająca ilość jadu -  śmiertelnie groźny nawet dla dorosłego, zdrowego człowieka.

Osa morska odpowiada za śmierć większej liczby nurków niż płaszczki i rekiny razem wzięte.

Jad działa jednocześnie na serce, skórę i układ nerwowy. Śmierć następuje po kilku minutach od oparzenia.

Jad jest aktywny nawet po odcięciu czułka.

Żyjąca u północnych wybrzeży Australii osa morska ma tylko jednego naturalnego wroga - żółwia zielonego.

Naukowcom z Uniwersytetu w Sydney udało się znaleźć "molekularne antidotum" na jad osy morskiej. W tym celu z milionów ludzkich komórek wyodrębnili inny gen i poddali go działaniu jadu meduzy.

Praca polegała na poszukiwaniu tego, który przetrwał to doświadczenie.

W wyniku tego doświadczenia naukowcy opracowali lek, który blokuje działanie jadu. Warunkiem jest podanie go na skórę 15 minut od oparzenia (oczywiście jeśli poparzona osoba przeżyła atak).

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Jak dotąd lek przeszedł pozytywne testy na myszach i komórkami ludzkimi poza organizmem człowieka. Trwają prace nad formą leku możliwą do aplikacji na skórę.