Ten niezwykły krąg o średnicy ponad 100 m wzniesiono z wielkich głazów w połowie III tysiąclecia p.n.e. Już w latach 50. badacze odkryli na głazach Stonehenge 46 rytów wyobrażających siekiery. Teraz badania przy pomocy skanera laserowego, przeprowadzone na zlecenie English Heritage, ujawniły jeszcze 72 siekiery. Ogółem zbadano 83 głazy. Odkryte ryty przestały już być widoczne gołym okiem, czas zatarł linie wyryte w kamieniu.

Badacze przypuszczają, że wizerunki siekier na kamieniach mają charakter wotywny. Być może ich symbolika związana była z bóstwem męskim, burzą, piorunem. Siekiery w społeczeństwie epoki kamienia mogły służyć jednocześnie jako oznaka pozycji społecznej oraz symbolizować pojedynczą osobę osobę lub cały klan.

Uwagę badaczy zwrócił fakt, że wizerunki siekier są większe niż znajdywane prawdziwe kamienne okazy z tego okresu; największy ryt siekiery w Stonehenge ma 46 cm długości, jest ponad dwa razy większy od prawdziwych siekier. - Gdy na ekranie komputera zaczęły się pokazywać ryty dotychczas niewidoczne, wstrzymaliśmy oddech. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. A jednak to była prawda. Najnowocześniejsza technologia okazała się bezcenna do poznania życia sprzed tysiącleci - powiedział dr Marcus Abbott kierujący badaniami.