Odkrycie pozwala zrozumieć, w jaki sposób miliardy lat temu z prymitywnych komórek wyewoluowały złożone komórki roślin, grzybów, zwierząt i, oczywiście, ludzi. Jak powstawały te najbardziej złożone – było dotąd zagadką. Na łamach dzisiejszego wydania magazynu „Nature" wyjaśniają ją naukowcy z zespołu, którym kierował dr Thijs Ettema z Wydziału Biologii Komórki i Biologii Molekularnej Uniwersytetu w Uppsali.
– Wielu fascynuje ewolucja człowieka od wspólnego przodka nas i małp. Nasze odkrycie odpowiada na podobnego typu pytanie, tylko dotyczy znacznie wcześniejszego procesu – powiedziała „Rz" dr Katarzyna Zaremba-Niedźwiecka z zespołu dr. Ettemy. – Pomaga odpowiedzieć na pytanie, jak mogły powstać komórki, z jakich zbudowani są ludzie.
Komórki są podstawowymi cegiełkami wszystkich organizmów żyjących na naszej planecie. Komórki bakterii są małe i proste, a te składające się na organizmy złożone, takie jak rośliny czy zwierzęta, są znacznie większe i bardziej skomplikowane.
W latach 70. XX w. uznany biolog Carl Woese odkrył nieznaną grupę mikroorganizmów. Grupa ta, która zyskała nazwę archeonów, tworzy oddzielną gałąź „drzewa życia". Choć ich komórki były bardzo proste – przypominające te bakteryjne – to były bardziej spokrewnione z komórkami organizmów złożonych, zwanych eukariotami.
Od tamtej pory naukowcy zadawali sobie pytanie, w jaki sposób z prostych komórek, takich jak bakteryjne, powstały bardziej skomplikowane, charakterystyczne dla złożonych organizmów.
Zespół z Uniwersytetu w Uppsali we współpracy z badaczami z uniwersytetów w Bergen oraz w Wiedniu opisuje odkrycie nowej grupy archeonów – Lokiarchaeota, w skrócie zwanymi „Loki". Ich nazwa pochodzi od „Zamku Loki" – systemu kominów hydrotermalnych pomiędzy Grenlandią i Norwegią. Naukowcy odkryli te organizmy jednak nie przy samych kominach (gdzie woda jest gorąca), ale w bardzo zimnej wodzie na głębokości 2352 metrów.
– Zagadka pochodzenia komórki eukariotycznej jest bardzo skomplikowana, nadal brakuje nam wielu elementów układanki – powiedział dr Thijs Ettema. – Badając genom „Loki", odkryliśmy, że te organizmy stanowią pośrednią formę między prostymi komórkami i złożonymi, charakterystycznymi dla eukariotów.