Zdaniem jury rozprawa doktorska naukowca jest nie tylko wartościowa z punktu widzenia matematyki, ale może mieć zastosowanie praktyczne – w diagnostyce obrazowej.

Nagrodę o wartości 25 tys. zł Ilmavirta odbierze we wrześniu podczas Forum Matematyków Polskich. Fundatorem nagrody jest firma Ericpol. Oprócz popularyzacji matematyki nagroda jest też formą uhonorowania dorobku Stefana Banacha, polskiego naukowca z tzw. lwowskiej szkoły matematycznej.

"Rzeczpospolita": Dlaczego firma informatyczna decyduje się wspierać konkurs matematyczny?


Marek Gajowniczek: Proszę pamiętać, że to już siódma edycja konkursu. Ruszyliśmy z nim, gdy na maturze nie było jeszcze obowiązkowej matematyki. A żeby coś mądrego w informatyce zrobić, potrzebne są podstawy matematyczne. Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy pokazywać, że matematyka jest atrakcyjna.

Czyli to nie dobroczynność, ale inwestycja.

Tak, traktujemy to jako odległą inwestycję. Aby za dziesięć czy 20 lat móc się rozwijać musimy mieć młodych, zdolnych naukowców. Chcielibyśmy dać szansę młodym matematykom. Zaoferować im możliwość dalszej pracy twórczej.

Czy taka inwestycja w konkurs się zwraca?

Z komercyjnego punktu widzenia – nie. Często te rozprawy doktorskie mają charakter bardzo teoretyczny i prowadzą do postawienia kolejnych istotnych pytań. W tym roku zwyciężyła praca, która w przyszłości znajdzie zastosowanie w lepszej i sprawniejszej diagnostyce medycznej. W takim ujęciu odpowiedź na pytanie brzmi „tak, inwestycja się zwraca".

Międzynarodowa Nagroda Banach Prize to nie jest jedyny konkurs matematyczny, który Ericpol organizuje.

Rzeczywiście, od kilku lat wspieramy konkurs „Matematyka moja pasja" w regionie łódzkim. Realizujemy go wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim – my go finansujemy. Jest adresowany do szerokiego grona młodzieży, która niekoniecznie chce być matematykami, ale dla tych, których matematyka po prostu bawi. Cieszy nas, że bierze w nim udział tak wielu uczestników – ponad 2 tys. w naszym regionie. W tym roku Ericpol zdecydował się wesprzeć ogólnopolski konkurs dla szkół średnich pod nazwą „Zobaczyć matematykę", organizowany przez AGH.

Komercyjne firmy niespecjalnie garną się do organizowania wydarzeń, z których nie ma bezpośredniego zysku.

Nie słyszałem, aby inne firmy organizowały tego typu konkursy. Co oczywiście nie znaczy, że ich nie ma. Branża IT o wiele chętniej sponsoruje konkursy informatyczne. A my mówimy o czystej nauce, którą trudniej skomercjalizować. Ale trzeba też powiedzieć, że czysta nauka jest ważna. Bez niej nie będzie czego komercjalizować.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

materiał powstał we współpracy z firmą Ericpol