Miasto z ogonami i pazurami

W miastach tętni życiem świat równoległy, zamieszkały przez karaluchy, szczury, gołębie, lisy, dziki, szopy pracze, a nawet papugi.

Aktualizacja: 27.01.2017 13:21 Publikacja: 27.01.2017 11:29

Zwierzęta ściąga do miast dostępność pokarmu

Zwierzęta ściąga do miast dostępność pokarmu

Foto: 123RF

Na obrzeżach miast zaczynają się pojawiać ptaki drapieżne, np. krogulce. Tendencje tę monitorują naukowcy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zwierzęta ściąga dostępność pokarmu. Wyrzucane przez ludzi śmieci i niezabezpieczone śmietniki to pierwszorzędna stołówka. I choć dostępny w niej pokarm jest niskiej jakości, pozwala przeżyć w mieście łatwiej niż poza nim. Zwierzęta ciągną do miast także dlatego, że łatwiej tam o kryjówki i miejsca lęgowe. W terenie dzikim liczebność ptaków często ogranicza nie tyle dostępność pokarmu, co miejsce, gdzie można zbudować gniazdo — ukryte i zabezpieczone przed drapieżnikami. W miastach takich miejsc nie brakuje, są to szczeliny w murach, załomy, gęsto rosnące krzewy. Dlatego ptaki mogą tu żyć w znacznie większych zagęszczeniach, niż na terenach niezurbanizowanych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama