Nowy projekt PiS ws. emerytur dla nauczycieli nie po myśli związkowców

Aby otrzymać emeryturę stażową, trzeba będzie wykazać nie tylko 30 składkowych lat pracy, ale także 20 lat faktycznego wykonywania pracy w zawodzie.

Publikacja: 21.05.2023 11:32

Nowy projekt PiS ws. emerytur dla nauczycieli nie po myśli związkowców

Foto: Fotorzepa / Jakub Dobrzyński

Nauczyciele po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż ustawowy. Zgodnie jednak z poselskim projektem nowelizacji Karty nauczyciela – nie wszyscy.

Wcześniejsza emerytura na podstawie nowego art. 88a jest przewidziana tylko dla osób, które przed 1 stycznia 1999 r. zaczęły faktycznie wykonywać pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego. Będzie trzeba też udokumentować okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy w zawodzie. Podstawę obliczenia emerytury ma stanowić kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, nie niższa od najniższej emerytury. Do świadczenia z ZUS nauczyciel będzie mógł dorobić, jednak nie na więcej niż pół etatu.

Na emeryturę stażową nauczyciele będą mogli przejść nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., począwszy od września 2024 r. Urodzeni po 31 sierpnia 1966 r. i przed 1 września 1969 r. od września 2025 r. Nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r. skorzystają z niej dopiero od 1 września 2026 r.

Projektowane zmiany nie satysfakcjonują związkowców.

– Projekt, jako poselski, nie będzie konsultowany. Nie zyskałby poparcia partnerów społecznych. Emerytury będą bliskie minimalnej. To świadczenie jest mniej korzystne od obecnego świadczenia kompensacyjnego. To także oferta dla wąskiego grona nauczycieli – ocenia Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nowelizacja ma też umożliwić przydzielenie w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w szkole ponadpodstawowej, za jego zgodą, więcej godzin ponadwymiarowych, niż przewidują przepisy. To ratunek dla szkół średnich, bo przez kumulację roczników brakuje w nich kadr.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Czytaj więcej

Czarnek chce wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy