Materiał powstał we współpracy z PGNiG
Innowacyjność, która zmusza do nieustannego poszukiwania sposobów pozwalających pokonać własne ograniczenia, rutynę i utarte schematy, jest warunkiem rozwoju. Innowacje są zatem kluczem do wzrostu.
Zadaniem przedsiębiorstw, takich jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, jest właściwe diagnozowanie wyzwań stojących przed koncernem i całą gospodarką, a równocześnie formułowanie właściwych odpowiedzi na wymagania, jakie stawia przed nami przyszłość.
Biometan i wodór – paliwa do przyszłości
Jednym z działań, zainicjowanych w kontekście dążenia państw europejskich w kierunku neutralności klimatycznej, jest strategiczny zwrot PGNiG, mający na celu rozwój źródeł zielonej energii i segmentu paliw alternatywnych. Unikalne w skali całego kraju doświadczenia i umiejętności, pozwalają firmie na realizację nowatorskich projektów w dziedzinie wytwarzania i dystrybucji nowych odnawialnych paliw gazowych. Dokładnie zdiagnozowane problemy i wyzwania w rozwoju tych segmentów w Polsce pozwalają na podjęcie projektów, które umocnią lub zbudują kompetencje i pozycję Grupy Kapitałowej PGNiG w nowych obszarach – wytwarzania i wykorzystania biometanu oraz magazynowania i dystrybucji wodoru.
Inicjatywą uwalniającą potencjał innowacyjności spółki, ale i całej gospodarki, jest, uruchomiony rok temu, program wodorowy. Pozwolił on z jednej strony na identyfikację potrzeb, ważnych z punktu widzenia spodziewanego rozwoju tej kluczowej dla branży paliwowej i energetycznej technologii, ale i całego otoczenia biznesowego. Z drugiej – pozwolił na właściwą odpowiedź i start innowacyjnych przedsięwzięć. Właśnie takimi projektami są „InGrid – Power to Gas" oraz budowa badawczej kawerny solnej, przeznaczonej do magazynowania energii w postaci wodoru. Obydwa projekty jako pierwsze w Polsce, pozwolą prowadzić prace badawczo-rozwojowe na kompletnej instalacji typu Power to Gas. W pierwszym – od źródła odnawialnej energii w postaci paneli fotowoltaicznych do systemu zatłaczania wytworzonego wodoru do sieci dystrybucyjnej. Natomiast w drugim – badanie obejmie kawernę solną z pełną instalacją naziemną do zatłaczania i odbierania wodoru w dużej skali oraz współpracę z systemem energetycznym. Te zainicjowane przez PGNiG projekty umożliwią całej Grupie Kapitałowej, a w niedalekiej przyszłości – nowemu koncernowi multienergetycznemu – praktyczne przygotowanie się do przyszłej działalności operacyjnej w ramach powstającego rynku niskoemisyjnej energetyki.