fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

#metoo

Bruksela: Atak na kina wyświetlające film Polańskiego

adobestock
Porysowane witryny, zaklejone wizerunkami Romana Polańskiego z adresowanymi do niego zarzutami, to efekt nocnej akcji aktywistów. którzy za cel wzięli kina w Brukseli.

„Polański gwałciciel! Kino winne! Publiczność współwinna!” - można było przeczytać na kartkach, naklejonych na drzwiach i ścianach trzech kin w stolicy Belgii.

Zdjęciom Polańskiego towarzyszyły też zarzuty, kierowane pod jego adresem, oraz podpisy „Zostaw dziewczyny w spokoju”. Akcja jest dziełem feministycznego kolektywu „Laisse les filles tranquilles”.

W swoim oświadczeniu grupa napisała, że kina, wyświetlając najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” (francuski tytuł „J'accuse”) rozgrzeszają go i umożliwiają mu oczyszczenie.

Premiera filmu w tym miesiącu została również zakłócona protestami w sąsiedniej Francji. Niektóre pokazy zostały tam odwołane, ale w Belgii film nadal jest wyświetlany.

Zarząd jednego z zaatakowanych kin zapowiedział, że spróbuje zorganizować debatę publiczną na temat tego, czy powinno się wyświetlać teraz filmy Polańskiego.

Francuska fotograf Valentine Monnier oskarżyła Polańskiego o gwałt, do którego miało dojść w 1975 roku. Kobieta miała wówczas 18 lat. 86-letni Polański zaprzecza tym oskarżeniom. Zapowiedział, że złoży pozew przeciwko oskarżającej go kobiecie.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA