O sytuacji powiadomił w piątek, 28 września Guy Rosen, wicedyrektor ds. zarządzania produktem Facebooka. W komunikacie na stronie firmy przyznał, że zespół inżynierów Facebooka wykrył we wtorek, 25 września poważną lukę w zabezpieczeniach systemu. Cyberprzestępcy mogli przez nią wykorzystywać w niepoprawny sposób funkcję „Wyświetl jako” (ang. „View as”), która pozwala użytkownikom zobaczyć, jak ich profil wygląda dla osób spoza kręgu ich znajomych. W efekcie mogły zostać wykradzione dane blisko 50 milionów kont.

Czytaj także: Facebook oskarżony o dyskryminację. Niektóre oferty pracy widzieli tylko mężczyźni

Rosen zapewnił, że Facebook podjął już wszelkie środki w celu zwalczenia problemu i ochrony danych użytkowników. Zawiadomił również w tej sprawie władze.

Jednym z działań, jakie podjęła firma, było zresetowanie haseł użytkowników 50 milionów zagrożonych kont. W celach zapobiegawczych postanowiono postąpić tak także z niemal 40 milionami innych kont, które również mogły być w ciągu ostatniego roku narażone na groźną lukę w funkcji „Wyświetl jako”. W rezultacie około 90 milionów osób musiało dzisiaj albo będzie musiało w najbliższym czasie ponownie zalogować się na swoje konto na Facebooku na każdym urządzeniu, którego używa. Po ponownym zalogowaniu się, otrzymają informacje o zdarzeniu w Aktualnościach.