Każdy, kto, podróżując po Polsce, spędził w samochodzie co najmniej kilka godzin, zetknął się z problemem ograniczonej liczby stacji radiowych. Tych ogólnopolskich teoretycznie jest siedem, ale w wielu miejscach w Polsce wybór wciąż jest mniejszy. Za kilka tygodni we Wrocławiu ruszają testy usługi, która ma to zmienić – dowiedziała się „Rz”.
– Cyfryzacja pozwoli na poprawę jakości dźwięku oraz na zwiększenie liczby ogólnopolskich stacji radiowych – mówi „Rz” Piotr Siemieniec, dyrektor biura usług telewizyjnych i radiofonicznych w Emitelu, który już przygotowuje się do testów radia cyfrowego. Dzięki cyfrowej rewolucji liczba programów może wzrosnąć do kilkunastu. – Umożliwi to też nadawanie wraz z dźwiękiem obrazów – podkreśla Siemieniec. Mogą to być np. okładki płyt albo krótkie informacje.
We wrocławskich testach wezmą udział zarówno nadawcy komercyjni,jak i publiczni. – Oprócz wielu parametrów technicznych, będziemy np. sprawdzać, jak tak nadawane radio jest słyszalne chociażby w samochodzie jadącym autostradą z prędkością ponad 100 km na godzinę – mówi Piotr Siemieniec.
W najbardziej optymistycznym wariancie cyfrowe radio mogłoby pojawić się w Polsce już w przyszłym roku. Aby tak się stało, musiałoby być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim testy musiałyby zakończyć się sukcesem. — Problemem jest też brak modelu finansowania takiej usługi – podkreśla Siemieniec. Nie wiadomo też, ile kosztowałoby jej wprowadzenie. Nadawcy boją się jednak, że musieliby płacić za kolejne częstotliwości, co zwiększyłoby koszty ich działania.
Trzecią barierą jest sprzęt. Zdaniem Michała Niepielskiego, dyrektora technicznego RMF FM, cyfrowe radio naziemne pozwoliłoby upowszechnić dopiero wyposażanie samochodów w odpowiednie cyfrowe tunery. Obecnie koszt takiego odbiornika wynosi kilkaset euro. Według Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiT, niedługo jednak wszystkie radia samochodowe będą w Europie przystosowane do odbierania takiego sygnału, zgodnie z wytycznymi UE. Tunery do odbierania takiej usługi pojawiają się już także w komórkach.