Mariaż radia z obrazem

Nawet kilkanaście ogólnopolskich stacji radiowych może pojawić się w eterze. Za kilka tygodni ruszą testy cyfrowego radia, które w przyszłości to umożliwi – dowiedziała się „Rz”

Publikacja: 09.04.2009 03:51

Mariaż radia z obrazem

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Każdy, kto, podróżując po Polsce, spędził w samochodzie co najmniej kilka godzin, zetknął się z problemem ograniczonej liczby stacji radiowych. Tych ogólnopolskich teoretycznie jest siedem, ale w wielu miejscach w Polsce wybór wciąż jest mniejszy. Za kilka tygodni we Wrocławiu ruszają testy usługi, która ma to zmienić – dowiedziała się „Rz”.

– Cyfryzacja pozwoli na poprawę jakości dźwięku oraz na zwiększenie liczby ogólnopolskich stacji radiowych – mówi „Rz” Piotr Siemieniec, dyrektor biura usług telewizyjnych i radiofonicznych w Emitelu, który już przygotowuje się do testów radia cyfrowego. Dzięki cyfrowej rewolucji liczba programów może wzrosnąć do kilkunastu. – Umożliwi to też nadawanie wraz z dźwiękiem obrazów – podkreśla Siemieniec. Mogą to być np. okładki płyt albo krótkie informacje.

We wrocławskich testach wezmą udział zarówno nadawcy komercyjni,jak i publiczni. – Oprócz wielu parametrów technicznych, będziemy np. sprawdzać, jak tak nadawane radio jest słyszalne chociażby w samochodzie jadącym autostradą z prędkością ponad 100 km na godzinę – mówi Piotr Siemieniec.

W najbardziej optymistycznym wariancie cyfrowe radio mogłoby pojawić się w Polsce już w przyszłym roku. Aby tak się stało, musiałoby być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim testy musiałyby zakończyć się sukcesem. — Problemem jest też brak modelu finansowania takiej usługi – podkreśla Siemieniec. Nie wiadomo też, ile kosztowałoby jej wprowadzenie. Nadawcy boją się jednak, że musieliby płacić za kolejne częstotliwości, co zwiększyłoby koszty ich działania.

Trzecią barierą jest sprzęt. Zdaniem Michała Niepielskiego, dyrektora technicznego RMF FM, cyfrowe radio naziemne pozwoliłoby upowszechnić dopiero wyposażanie samochodów w odpowiednie cyfrowe tunery. Obecnie koszt takiego odbiornika wynosi kilkaset euro. Według Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiT, niedługo jednak wszystkie radia samochodowe będą w Europie przystosowane do odbierania takiego sygnału, zgodnie z wytycznymi UE. Tunery do odbierania takiej usługi pojawiają się już także w komórkach.

Planowane przez Emitela testy to efekt rozmów, jakie nadawcy radiowi prowadzą wraz z KRRiT oraz UKE w ramach Polskiego Forum Radiofonii Cyfrowej. – Dla takich projektów jak Radio PiN cyfryzacja jest szansą, by zaistnieć w całej Polsce – mówi „Rz” Wiesław Walendziak, szef rady nadzorczej Radia PiN. Ale poparcie dla cyfryzacji wyrazili podczas konsultacji zorganizowanych przez UKE wszyscy najwięksi nadawcy. I zdecydowali się wysłać pismo w tej sprawie do UKE i KRRiT w kwietniu. Pomysł popierają szefowie obu tych instytucji – zarówno Anna Streżyńska, jak i Witold Kołodziejski. – Mamy zasoby częstotliwości, które nie są zależne od analogowych częstotliwości telewizyjnych, więc nadawcy mogą uruchamiać cyfrowe radio nawet teraz – mówi Streżyńska.

Na razie Polska jest daleko za Europą. Z cyfrowego radia korzystają już Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy.

[ramka][b]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:[mail=m.lemanska@rp.pl]m.lemanska@rp.pl[/mail][/b][/ramka]

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem