Nowa formuła dziennika będącego własnością grupy News Ruperta Murdocha przewiduje nowe publikacje analityczne i redakcyjne, nową pierwszą stronę, aby przyciągnąć więcej czytelników i ogłoszeniodawców — stwierdza komunikat firmy matki Dow Jones. Zmiany polegające także na wprowadzeniu do składu więcej kolorów mają zapewnić większą konkurencyjność wobec „Financial Timesa”. Ponadto 17 listopada zniknie z rynku wydanie amerykańskie drukowane w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2008 r.

Te działania marketingowe wynikają z nowej strategii wydawniczej nakierowanej na elitę europejskich sfer biznesu, pozwolą ogłoszeniodawcom lepiej docierać do osób wpływowych, związanych z decydentami — wyjaśniono.

Z kolei „New York Times” postanowił wydawać w Turcji międzynarodowy dodatek tygodniowy, dotąd związany z dziennikiem „Sabah”. Będzie zawierać informacje, komentarze, artykuły lżejszego typu (magazynowe), kolorowe zdjęcia i grafikę o USA, o aktualnych sprawach międzynarodowych, biznesie, kulturze i tendencjach socjologicznych. Dodatek będzie powstawać w NYT, a następnie tłumaczony na turecki przez ekipę Sabah.

Redakcje z USA szukają różnych sposobów poprawy sytuacji, bo w Stanach sprzedaż 379 dzienników zmalała od marca do września wobec 6 miesięcy z 2008 r. o 10,62 proc. do 30,4 mln egz. — podało Biuro Kontroli Nakładów ABC. Największy spadek zanotowały „Los Angeles Times” — 11,05 proc. i „Washington Post” — 6,4. W poprzednim półroczu sprzedaż zmalała o 7,09 proc. Gorzej o 7,49 proc. do 40 mln egz. sprzedawały się także 562 tytuły prasy niedzielnej.

Powodem słabnącego zainteresowania prasą drukowaną jest głęboka recesja i rosnąca popularność wersji elektronicznej mediów.

[i] AFP, DPA[/i]