Aplikacja Google Photos ma funkcjonować na platformach Apple i Android. Dzięki niej będzie można przechowywać zdjęcia o rozdzielczości do 16 megapikseli oraz filmów wideo wysokiej rozdzielczości do 1080p.

"Zdjęcia i filmy wideo zaśmiecają urządzenia mobilne, stare komputery, twarde dyski i serwisy online (na których stale brakuje wolnego miejsca) – napisał Google na firmowym blogu. – "Jest prawie niemożliwością odnalezienie właściwej fotografii w danym momencie. A dzielenie się większą liczbą zdjęć może być frustrujące, a często wymagać będzie specjalnych aplikacji i kodów dostępu".

W przeszłości Google pozwalał na swoich platformach na przechowywanie do 15 gigabajtów danych. Należący do Yahoo serwis Flickr cały terabajt. Tego rodzaju pojemność pozwala na perzechowanie ponad 200 tysięcy 16-pikselowych fotografii w formacie Jpeg. Najskromniejszą ofertę ma Apple, który pozwala na przechowywanie za darmo tylko do 5 gigabajtów danych.

Aplikacja Google Photos pozwala także na obróbkę zdjęć oraz tworzenie kompozycji lub filmów z podkładem muzycznym. Zdjęciami można się dzielić wysyłając do nich linki.