Obajtek, tak jak poczta, wycofa "NIE" z punktów Orlenu. W tle spór o papieża

Tygodnik "NIE" ma problemy przez kontrowersyjną okładkę ostatniego numeru.

Publikacja: 14.03.2023 14:42

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że koncern Orlen wycofa ze sprzedaży w swoich punktach ostatni numer Tygodnika "NIE". Prezes zarządu PKN Orlen stwierdził w tweecie, że „Mamy miejsce dla wszystkich tytułów prasowych, ale nie ma zgody na mowę nienawiści i niszczenie autorytetu Świętego Jana Pawła II”.

Rankiem 14 marca tygodnik "NIE" informował na Twitterze, że ostatni numer wydawanego przez spółkę Urma czasopisma być może został wycofany ze sprzedaży przez Pocztę Polską, a za wycofywanie z Poczty ma odpowiadać dystrybutor prasy firma Garamond Press.

Bardzo proszę o pilne zdjęcie z ekspozycji tego wydawnictwa do czasu wycofania tego nr-u przez Garmond Press (poniedziałek, najpóźniej wtorek - 13-14.03 br.) - przekażę Państwu informację w tym temacie" - pisze w okólniku Dariusz Zieliński z Poczty Polskiej.

Z ustaleń serwisu Wirtualne Media, który rozmawiał z Martą Miecińska, prezeską zarządu Urmy, wynika, że wydawca NIE nie ma pewności, że Poczta wycofuje egzemplarze tygodnika. Dodała ona również, że do placówek pocztowych trafia niewielka część nakładu. Do akcji mają jednak wkroczyć prawnicy spółki. Przedstawiciele wydawcy Tygodnika NIE przekazali, że z sygnałów z mediów społecznościowych wynika, że faktycznie dostępność czasopisma w placówkach Poczty Polskiej została ograniczona.

Problemem dla państwowych spółek jest okładka numeru tygodnika NIE, która przedstawia papieża św. Jana Pawła II trzymającego krzyż, na którym to krzyżu graficy umieścili lalkę przypominającą niemowlaka. Okładka nawiązuje tym samym do zarzutów wobec Jana Pawła II, że tuszował on jeszcze jako biskup krakowski przypadki pedofili w Kościele Katolickim, na co dowody dostarczył reportaż TVN24. Po reportażu Sejm podjął uchwałę, którą postanowił bronić dobrego imienia Jana Pawła II – uchwała została przegłosowana przy absencji posłów PO i sprzeciwie posłów Lewicy.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Media
Rząd zmienia plany: pół miliarda euro mniej na szybki internet
Media
Gremi Media ze wzrostem realnych użytkowników o ponad 1,3 miliona
Media
Subskrypcje rp.pl dla studentów oraz kadry Akademii Leona Koźmińskiego
Media
Anna Zejdler dołącza do „Rzeczpospolitej”. Będzie szefową nowego serwisu kobieta.rp.pl
Media
Facebook narusza prywatność