Użytkownicy Instagrama w Rosji zostali powiadomieni, że usługa zakończy się o północy w niedzielę po tym, jak jej właściciel, Meta Platforms, powiedział w zeszłym tygodniu, że pozwoli użytkownikom mediów społecznościowych na Ukrainie publikować wiadomości, takie jak „Śmierć rosyjskim najeźdźcom”. W Rosji nie działa także Facebook, zablokowany kilka dni temu. Rosyjskie firmy, organizacje i obywatele przenoszą się na Telegrama. Informacje o przenosinach to zazwyczaj ostatnie posty na Facebooku.

Blokadę Instagrama w Rosji potwierdza organizacja monitorująca działalność w internecie NetBlocks.

Czytaj więcej

Rosja chce uznania Mety za organizację ekstremistyczną i blokuje Instagrama

Wiadomość e-mail od rosyjskiego państwowego regulatora mediów i internetu Roskomnadzor zalecała użytkownikom przeniesienie swoich zdjęć i filmów z Instagrama przed jego zamknięciem i zachęcała ich do przejścia na rosyjskie „konkurencyjne platformy internetowe”, takie jak VKontakte i Odnoklassniki. „Musimy dbać o zdrowie psychiczne obywateli, zwłaszcza dzieci i młodzieży, aby chronić ich przed nękaniem i znieważaniem w internecie” – napisano w komunikacie, wyjaśniając decyzję o zablokowaniu platformy.

Szef Instagrama powiedział, że blokada dotyczy 80 milionów użytkowników. Rosja zakazała już działalności Facebookowi w odpowiedzi na ograniczenie dostępu do rosyjskich mediów na platformie.