Daisy Veerasingham (51 lat) jest obywatelką Wielkiej Brytanii pochodzącą ze Sri Lanki, pierwszą kobietą, kolorową i spoza Stanów, która zajmie kierownicze stanowiska w AP. Będzie 14. szefową agencji istniejącej od 175 lat, od lutego była wiceprezydentem (wiceprzewodniczącą rady dyrektorów) z uprawnieniami wykonawczymi i dyrektorem generalnym. Pracuje w agencji od 17 lat, w okresie pandemii była odpowiedzialna za przychody.

Jej nominacja świadczy o zmianie wizerunku agencji, której obecne 40 proc. przychodów, dwukrotność stanu sprzed 15 lat, pochodzi spoza Stanów — podkreśla AP. Jej zadaniem będzie szukanie nowych źródeł finansowania. AP podobnie jak większość podmiotów z sektora środków przekazu, zanotowała w 2020 r. spadek przychodów do 467 mln dolarów, o ponad 25 proc. w ostatniej dekadzie.

Nowa szefowa zapowiedziała, że jest zdeterminowana zachować bezstronne dziennikarstwo w agencji będącej źródłem informacji opartych na faktach, walczyć o wolność prasy i o dostęp do informacji. Daisy Veerasingham ma wykształcenie prawnicze, nie była dziennikarzem, pracowała w działach marketingu w LexisNexis i w „Financial Times” przed przyjściem do AP w 2004 r. Zaczęła od stanowiska dyrektora ds. sprzedaży dla AP Television News w Londynie.

Serwis AP składa się z ok. 2 tys. tekstów, 3 tys. zdjęć i 200 wideo dziennie, które docierają do połowy mieszkańców świata.

Gary Pruitt (64 lata) kierował agencją z Nowego Jorku od 2012 r. Za jego kadencji agencja zdobyła 6 Nagród Pulitzera, dwie w bieżącym roku i miała trzech dziennikarzy w finale tej nagrody w 2021 r.