Zerowe stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne będą obowiązywać już tylko do końca 2010 r. Jak pisaliśmy we wtorek, w projekcie nowelizacji ustawy o VAT resort finansów zaproponuje na te produkty stawkę 5 proc.
– To zmiany cenotwórcze, które ostatecznie pokryją końcowi odbiorcy – zgadza się Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawcy Prasy. – Mimo to wartościowe tytuły specjalistyczne, które posiadają własne treści, będą dalej funkcjonować, bo w ich przypadku cena nie bywa przeszkodą dla czytelników – mówi. Po zmianach w opodatkowaniu wzrosnąć mogą też ceny tzw. kolekcji wydawniczych, w ramach których wydawcy wydają płyty w formie książek (obecnie takie produkty też są obłożone zerową stawką).
5 proc. to niewiele mniej niż ogólna stawka opodatkowania prasy w Polsce (7 proc.). Wydawcy lobbowali w rządzie za utrzymaniem stawki na jak najniższym poziomie. – Biorąc pod uwagę to, iż najbliższe lata są przewidywanym okresem złej koniunktury gospodarczej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, Izba Wydawców Prasy prosi o podjęcie działań w celu przedłużenia możliwości stosowania przez Polskę obniżonych stawek VAT na towary i usługi, w stosunku do których stawki obniżone są stosowane czasowo – do 31 grudnia 2010 r. – pisali w liście do premiera w ubiegłym roku. Zerową stawkę VAT wydawcy prasy płacą np. w Wielkiej Brytanii, a 22 proc. w Finlandii.