Górale z całego świata oficjalnie zainaugurowali 51. edycję tej imprezy w niedzielę barwnym korowodem, który przeszedł przez Krupówki. – Nasz międzynarodowy festiwal tworzy klimat góralskiej rodziny z całego świata. Czujemy się tu prawdziwą góralską wspólnotą, która pokazuje, jakimi wartościami żyje ona na co dzień i co nas łączy. Chcemy te wartości przekazywać następnym pokoleniom – mówi Leszek Dorula, burmistrz Miasta Zakopane.
Jak zwykle najwięcej emocji budzą koncerty konkursowe na scenie na Równi Krupowej. Zespoły rozpoczęły tu w poniedziałek rywalizację w trzech kategoriach: autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Do konkursu zgłosiły się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu.
Nie zabraknie również polskich wykonawców. „Śwarni”, zespół regionalny Związku Podhalan Oddział w Nowym Targu, zaprezentuje opowieść o wędrówce górali za pracą „Na kośbie”, opracowany m.in. na podstawie opisów Wincentego Pola i Oskara Kolberga.
Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki przybliży folklor żywiecki. Na konkurs przygotował program „Odpust w Przyłękowie” z tańcami takimi, jak: obyrtka, koło, krzyżak, dziko polka, hajduk.
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy zapowiada widowisko „W domu pani młodej przed ślubem”, przedstawiające obrzęd wesela łemkowskiego.Twórcą scenariusza i choreografii jest Jerzy Starzyński, założyciel i kierownik „Kyczery”. A Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej, reprezentujący region Lachów sądeckich. przedstawi program „Kolędnicy z gwiazdą”.