Jury pod przewodnictwem reżyserki i dokumentalistki, Edyty Wróblewskiej zdecydowało przyznać Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego dla filmu Kifaru | Kifaru w reż. Davida Hambridge'a. Nagrodę w wysokości 1000 euro ufundowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Obraz naszego szaleństwa
Dlaczego zwyciężyło „Kifaru"? - Widzów filmów dokumentalnych łączy wiara w to, że mogą one zmieniać myślenie, burzyć schematy, inspirować, wywoływać zmianę. Dzięki temu wpływają na to, w jakim świecie będziemy żyć. Ten film porusza i zachwyca, ale też krzyczy o tym, co ważne, niepokoi, nie zostawia nadziei – uzasadniała przewodnicząca jury dodając - Pokazuje, jak bardzo zatracamy się w szaleńczym pędzie, niszcząc wszystko to, co po drodze: przyrodę, kolejne gatunki zwierząt. Taka refleksja jest dzisiaj konieczna po to, aby poszły za nią realne działania.
- Sudan jest symbolem konsekwencji działań człowieka. Czułem, że jego historia stanie się symbolem wymierania gatunków i tym bardziej starałem się tego nie spieprzyć skupiając się na tym, by opowiedzieć w jak najprostszy sposób historię nad którą pracowałem cztery lata i którą finansowałem ze zebranych od ludzi datków – mówiła reżyser, David Hambridge w wywiadzie z Festiwalem #HumanDOC.
In Touch najlepszym filmem polskim
Grand Prix dla Najlepszego Filmu Polskiego dla filmu „In Touch | In Touch" w reż. Pawła Ziemilskiego. Nagrodę w wysokości 1000 euro ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
- Ten film to zbiorowy portret społeczności, którą dotyka problem nieobecności bliskich. Mówi o tęsknocie za lepszym życiem, która każe opuścić znaną, bezpieczną rzeczywistość i szukać pracy, miłości albo szczęścia w obcym kraju – uzasadniała Edyta Wróblewska, przewodnicząca jury. Podkreślała również, że film - Wzruszające sceny wspólnego wirtualnego bycia pomiędzy ludźmi, których realnie dzielą setki kilometrów, wypełniają tę, trudną do zniesienia, pustkę. W dopracowany wizualnie, kreacyjny sposób opowiadają obrazem to, co nie zawsze da się powiedzieć. I właśnie za połączenie tej niebanalnej formy z istotną treścią Grand Prix festiwalu HumanDOC w kategorii najlepszy film polski otrzymuje „InTouch" w reż. Pawła Ziemilskiego - uzasadniała.