- Przez ostatnie miesiące przystosowywaliśmy się do nowej rzeczywistości, pracując nad zapewnieniem bezpiecznych i komfortowych warunków zwiedzania, spotykaliśmy się z publicznością w przestrzeni internetu. Teraz zapraszamy do odwiedzin w naszych siedzibach. - mówi Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Zwiedzanie głównej siedziby Muzeum Warszawy, na którą składa się 11 staromiejskich kamienic, odbywać się będzie specjalnie przygotowaną trasą, pozwalającą poznać fascynującą historię miasta. Trasa opowiada o dziejach kamienic i prowadzi m.in. przez gabinety: Detali Architektonicznych, Pomników Warszawskich, Syren, Widoków Warszawy, Portretów, Pocztówek, Opakowań Firm Warszawskich, Sreber i Platerów.

Do 30 sierpnia będzie można oglądać wznowioną wystawę „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”, opowiadającą o pracowni brązowniczo-grawerskiej, działającej w Warszawie od 1936 do 2010 roku. Firma wytwarzała rzeźby, medale, plakiety i pamiątki.

Wraca także cykl wydarzeń „BudujeMy!”, upamiętniający 75. rocznicę odbudowy stolicy.
Inauguruje go już 1 lipca wykład dr. hab. Piotra Majewskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w kinie Syrena i on-line, poświecony decyzji odbudowy historycznej przestrzeni Starego Miasta w Warszawie, która wymagała rozwiązania wielu trudnych problemów, ale dała tak wspaniały efekt, że warszawska starówka została wpisana na listę UNESCO.

Z kolei Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku powraca ze spacerami, warsztatami i wykładami. Uczestniczyć w nich można w Lapidarium i Kinie Syrena w Muzeum Warszawy, jak i online. Pełny program na stronie.


Natomiast w Muzeum Warszawskiej Pragi na wystawie stałej można poznać historię tej części miasta, wędrując wzdłuż osi czasu od XVI wieku do współczesności, a w Sala Targu Praskiego jej tradycje handlowe.