Muzycy nagrali wcześniej remiks piosenki „A miało być jak we śnie” z płyty „Kundel”. Rojek podkreślił zainteresowanie hip-hopem, powiedział też, że uważa Taco za jednego z najbardziej interesujących artystów ostatnich lat: „Ta współpraca to dla mnie ogromna nauka oraz ciekawe doświadczenie i mam nadzieję, że początek czegoś nowego”.

Wcześniej były wokalista Myslovitz współpracował z duetem PRO8L3M w nowej wersji „To nie był film”. Tak się składa, że duet i Taco wywołali miesiąc temu na rynku muzycznym prawdziwą burzę, ogłaszając otwarcie nowej firmy fonograficznej 2020.

Będzie ona dysponowała muzycznymi aktywami m. in. PRO8L3Mu, czyli Skeeza i Oskara, Taco oraz jego menedżera Janka Porębskiego, który wcześniej współpracował z Asfalt Records, poważnym graczem na rynku. Płyta PRO8L3Mu „Art Brut 2” narobiła szumu m.in. samplami ze starych szlagierów z czasów PRL – Maanamu, Klausa Mittfocha, Kultu, Marka Grechuty i Elektrycznych Gitar. Wcześniej ukazała się płyta „Art Brut”.

Taco zazwyczaj wydaje nowe płyty w lipcu, świętując swoje urodziny. W tym roku to się nie udało. Ukazał się mocny polityczny singiel „Polskie tango” tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Potem napisał na Instagramie: „Sam nie wiem, jak to się stało, ale w zeszłym tygodniu jak grom z jasnego nieba naszła mnie ochota na zrobienie prostej urodzinowej piosenki. »Michel Essien Birthday Party« jest pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzącą płytę o tytule »Europa«. Album powstawał symultanicznie z »Jarmarkiem« i tak też będzie wydany. Praca nad »Europą« była dla mnie sposobem na odetchnięcie od ciężkawych i dusznych tematów podejmowanych na »Jarmarku«. Pierwszy singiel (…) »Polskie tango« był utworem pisanym pieczołowicie i doskonalonym przez kilka miesięcy. »Michael Essien Birthday Party« powstał zaś w warunkach niezwykle spontanicznych na przestrzeni raptem kilku dób. Sądzę, że obie formy robienia muzyki są równie istotne i potrzebne, zarówno twórcom, jak i słuchaczom”.

Muzyk dodał: „Ze względu na różny charakter dwóch projektów zdecydowaliśmy się wydać je osobno i pozostawić słuchaczowi/słuchaczce decyzję, który zechce zakupić”.