Jedną z nich jest „promująca” akcję Pelagia z Potockich Sapieżyna, sportretowana przez najsłynniejszą francuską malarkę przełomu XVIII i XIX wieku, Élisabeth Vigée Le Brun. Malarka pokazała ją w tańcu na tle dymiącego Wezuwiusza. Pelagia była córką Stanisława Szczęsnego Potockiego, właścicielką rezydencji w Wysokiem Litewskiem, którą zostawił jej pierwszy mąż Franciszek Sapieha po rozwodzie . Piękna dama wkrótce wyszła za mąż po raz drugi za Pawła Sapiehę, oficera armii francuskiej.

Élisabeth Vigée Le Brun jako znana i ceniona portrecistka utrzymywała się ze swej pracy i była członkinią wielu europejskich akademii. Podziwiali ja także polscy magnaci, składający liczne zamówienia. Spotykała się z nimi w Wiedniu, Petersburgu, Paryżu. Sportretowała też m.in. Stanisław Augusta w Petersburgu.

Na zamkowym szlaku spotkamy się jeszcze z Konstancję z Czartoryskich Poniatowską - matką króla Stanisława Augusta i jego ośmiorga rodzeństwa. Z hrabiną Katarzyną Joanną Gabrielle Starzeńską, słynącą w czasach napoleońskich z urody, miłosnych podbojów i licznych skandali. I z Elżbietka, córką ulubionej siostrzenicy króla Stanisława Augusta.

Będzie też można przypomnieć sobie historię kobiet, zasiadających na polskim tronie. Pierwszą, która została królem Polski, była święta Jadwiga. Jej małżeństwo z Władysławem Jagiełłą dało Litwie chrzest, a Polsce podwaliny pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Z kolei dzięki królowej Bonie, żonie króla Zygmunta Starego, zacieśniły się relacje Polski z renesansową Italią, a kuchnia polska wzbogaciła - między innymi o włoszczyznę. Jednak królowa Bona była przede wszystkim skutecznym politykiem, pomnażającym królewski majątek

Anna Jagiellonka została królową z wyboru szlachty. Poślubiła Stefana Batorego, który stał się iure uxoris królem Polski, a po jego śmierci, to ona doprowadziła do koronacji swojego siostrzeńca Zygmunta III Wazy.

W piątek, 5 marca, o godz. 18 odbędzie się także specjalne wirtualne spotkanie „Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta”, które poprowadzi Monika Przypkowska – historyk sztuki, edukator Zamku Królewskiego.

Zamek rozpoczyna zarazem nowy semestr wykładów z cyklu „Kobiety świata sztuki” prezentujący artystki od renesansu aż do współczesności. Prowadzi je na żywo na platformie Zoom Przemysław Głowacki. Najbliższe spotkania będą poświęcone Katarzynie Kobro i Fridzie Kahlo.Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ