Alergia to zwiększona wrażliwość na czynniki, które dobrze znoszą osoby zdrowe. Ta nadwrażliwość ma podłoże immunologiczne, czyli dotyczy zmian w układzie odpornościowym. Mówiąc najprościej, to nadwrażliwość na alergeny. A alergen to substancja, która dla organizmu alergika jest potencjalnie nieprzyjazna, a dla zdrowych ludzi jest zupełnie nieszkodliwa. Organizm alergika reaguje na nią nadmiernie. Najczęstszą alergią jest ta zależna od przeciwciał IgE, które są odpowiedzialne za grupę chorób nazwanych atopowymi, czyli IgE-zależnymi – wyjaśnia prof. Anna Bręborowicz, kierownik Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
[srodtytul]Katar bez przeziębienia[/srodtytul]
Uczulenie jest sprawą bardzo indywidualną. Jedni reagują gwałtownie np. przy kontakcie z jednym czynnikiem, u innych alergia pojawia się dopiero przy ich określonej konfiguracji. Co najgorsze, alergia może się pojawić w każdym wieku. Nikt więc nie może być pewien, że nic go nie uczula. Nieleczona alergia może doprowadzić do wielu ciężkich schorzeń, np. do astmy. Pogarsza też jakość naszego życia. Lepiej więc zapobiegać, jeśli to możliwe, a jeżeli leczyć, to konsekwentnie i systematycznie – radzi dr Maria Majkowska-Przybył, alergolog.
Jeśli więc często mamy podkrążone oczy, zatkany nos, częste bóle głowy, suchą skórę, swędzące wysypki, duszności, kaszel bez gorączki, a po wysiłku świszczący oddech, to czas do alergologa.
Alergia przebiega wg czterech typów reakcji, począwszy od natychmiastowej, czyli np. po wejściu w zboże kichamy i łzawią nam oczy, po reakcję opóźnioną, np. na metale takie jak chrom czy nikiel, gdy zmiany pojawiają się nawet po paru dniach lub tygodniach.