„Świat marzeń” powstał przed rokiem. I wciąż się powiększa. – Przybywa obiektów w części „Polska w miniaturze”. Budowle stoją na makiecie ukształtowanej na podobieństwo terytorium naszego kraju – opowiada Marek Gawęda, pomysłodawca i współwłaściciel parku.
Na obszarze między Bałtykiem i Tatrami można oglądać m.in. katedrę wawelską i Sukiennice, zamki z Łańcuta i Będzina, pałace Sułkowskich z Bielska -Białej i Gołuchowa, ratusze z Zamościa i Poznania, warszawski Zamek Królewski. Ostatnio również zamek krzyżacki z Malborka. Zabytki wzniesiono w skali 1:25.
W części światowej też są nowe obiekty. Petra z Jordanii – antyczna skalna stolica Nabadejczyków, słynny posąg Chrystusa z Rio de Janeiro obok egipskiego Sfinksa i rzeźby czterech prezydentów amerykańskich z Góry Rushmore) mauzoleum Tadż Mahal z Indii. Ta miniatura, ukończona niedawno, jest wyjątkowo okazała, wyższa od dorosłego człowieka.Na wody basenu, nad brzegiem którego stoi Statua Wolności, wypłynęły legendarne statki: pomniejszona replika „Santa Marii” Kolumba i „Mayflower”, żaglowiec, na którym koloniści angielscy przybyli w 1620 roku do Ameryki Północnej.
Są już następne projekty. Jedno z największych zamierzeń na rok przyszły to Machu Picchu, legendarne miasto Inków w Andach.
Moda na parki miniatur w Europie zaczęła się w końcu lat 20. XX wieku. Pierwszy powstał park miniatur Bekonscot Model Village w Wielkiej Brytanii w 1929 roku. Drugi – Madurodam w Holandii – założono w1952 roku. Dziś każdy kraj może się pochwalić takim parkiem.