W sezonie grzewczym wilgotność powietrza, zwłaszcza w blokach i w pracy, bardzo się obniża. Gorące kaloryfery, zamknięte okna sprawiają, że skóra i śluzówka bardzo się wysuszają. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 45 – 55 proc. Zimą w sezonie grzewczym często spada o połowę, a czasem nawet poniżej 10 proc. Wiele osób zaczyna się skarżyć na suchość w nosie i jamie ustnej, szczególnie w nocy, na bóle głowy, zaburzenia snu czy suchą skórę. – Pacjenci coraz częściej narzekają na uporczywy kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej, które nasilają się między drugą w nocy a piątą rano – mówi dr Ewa Janiak z Centrum Medycznego LIM. Dlatego w sypialni powinno się nawilżać powietrze, np. wieszając na grzejniku ceramiczne nawilżacze, lub kupić profesjonalne urządzenia, które np. dodatkowo jonizują i oczyszczają powietrze. O tego typu urządzeniach powinni pomyśleć przede wszystkim astmatycy i alergicy. Sypialnię należy często wietrzyć, szczególnie tuż przed snem, a na noc zostawić odrobinę uchylone okna. Temperatura w pokoju sypialnym powinna wynosić ok. 19 stopni. Najlepsza temperatura do pracy to ok. 20 – 24 st. C. – W takiej temperaturze organizm człowieka funkcjonuje najlepiej. Jeśli wyjdziemy z mocno ogrzanego pomieszczenia bezpośrednio na mróz i zbyt szybko ochłodzimy rozgrzane ciało, to narazimy się na przeziębienie – mówi dr Janiak.

[srodtytul]Trzeba często wietrzyć[/srodtytul]

Źle wentylowane i klimatyzowane pomieszczenia również niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jedyną zaletą klimatyzacji oprócz ochładzania powietrza jest fakt, że niszczy ona zarazki. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w specjalne filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia i zapobiegają rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla zdrowia bakterii. Jest to korzystne szczególnie dla alergików, ponieważ chorzy nie mają kontaktu z pyłkami roślinnymi, grzybami, roztoczami i innymi mikroorganizmami, które wdychane wraz z kurzem często powodują różne uczulenia. Trzeba pamiętać, że urządzenia starszego typu nie są wyposażone w takie filtry. Grzyby i bakterie rozwijają się w przewodach instalacji i są rozpraszane za każdym razem po włączeniu urządzenia. By temu zapobiec, otwory systemu wentylacyjnego powinny być dokładnie myte raz w miesiącu. Pracodawcy powinni dbać o stan tych urządzeń. Minusem klimatyzacji jest to, że wysusza powietrze. W dobrze klimatyzowanym biurze wilgotność powietrza spada niemal do zera. Jej poziom dodatkowo obniżają różne urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, faksy czy kserokopiarki. Warto od czasu do czasu przewietrzyć klimatyzowany pokój.

[srodtytul]Maseczki nawilżające raz w tygodniu[/srodtytul]

By zapobiec wysuszeniu śluzówek dróg oddechowych i spojówek, trzeba pić minimum półtora litra wody mineralnej i nawilżać skórę. – Najlepiej używać kosmetyków nawilżających hipoalergicznych (bez substancji zapachowych, barwiących), by dodatkowo jej nie podrażniać, raz w tygodniu na twarz i szyję nakładać gotowe maski aktywnie nawilżające lub wykorzystać domowe sposoby pielęgnacyjne – mówi lekarka. Warto także wzbogacić swoją dietę w witaminy i minerały. Właściwie skomponowana dieta sprawi, że zyskamy więcej energii, wzmocnimy odporność i nie utyjemy. W diecie zimowej muszą się znaleźć odpowiednie ilości witamin, przede wszystkim C i A, oraz składników mineralnych, wśród których największe znaczenie mają cynk, selen i żelazo. Dlatego też jadłospis powinien obfitować w warzywa i owoce oraz produkty zbożowe.