Wynika z niego również, że Polacy są jednym z najbardziej kochliwych narodów. Uprawiamy seks częściej niż mieszkańcy siedmiu innych państw Europy, tj. Austrii, Danii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. A przynajmniej tak deklarujemy.

Życie intymne osób posiadających dzieci jest może mniej spontaniczne, co nie znaczy, że kochają się one rzadziej. Aż 63 proc. Europejczyków, którzy są rodzicami, twierdzi, że współżyje przynajmniej raz w tygodniu. Dla porównania podobną deklarację składa zaledwie 3 proc. więcej osób nieposiadających potomków.

To wyniki badania Lady Insert 2008 pt. "Jak dzieci zmieniają nasze życie?" przeprowadzonego przez angielską firmę Kaizo na zlecenie Bayer Schering Pharma. Dowodzi ono, że problemy z czerpaniem satysfakcji z seksu są często niezależne od statusu rodziny. Wynikają najczęściej ze zmęczenia, miesiączki, stresu w pracy i rutyny. Na tle Europejczyków Polacy znacznie częściej wymieniali strach przed niechcianą ciążą. Może dlatego, że częściej korzystamy z metod antykoncepcyjnych o niższej skuteczności, tj. np. stosunek przerywany.

Aż 80 proc. par przyznało, że wraca do współżycia po dwóch, trzech miesiącach po porodzie. A po miesiącu prawie połowa zastanawia się nad antykoncepcją. Jaka metoda jest najlepsza dla młodej mamy? – Decyzję pomoże podjąć lekarz, do którego warto się zwrócić w tej sprawie już cztery tygodnie po urodzeniu dziecka – radzi prof. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

Wiele zależy od tego, czy kobieta karmi piersią. Jeśli tak, skuteczna i bezpieczna może się okazać wkładka domaciczna uwalniająca hormony lub tzw. minipigułka zawierająca tylko progestagen. Klasyczne tabletki antykoncepcyjne z estrogenem mogą hamować laktację. Lekarze przestrzegają, że poziom prolaktyny, hormonu, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie mleka i jednocześnie hamuje jajeczkowanie, może spadać w okresie karmienia. Co by zmienili w swojej sypialni Europejczycy, gdyby było to możliwe? Odpowiedzi w dużym stopniu zależały od płci. Znacznie więcej mężczyzn przyznało, że chciałoby częściej uprawiać seks (40 proc. w stosunku do29 proc. kobiet). Co piąty marzy o tym, by robić to poza sypialnią (dla porównania podobnej odpowiedzi udzieliła co dziesiąta kobieta). Spora grupa badanych chciałaby się przestać martwić o antykoncepcję. To pragnienie jest bardziej wyraźne wśród Polaków – przyznał się do niego co trzeci respondent z naszego kraju.