Chirurgia plastyczna mogła się rozwinąć dlatego, że lekarze poszukiwali sposobów na usuwanie defektów i zniekształceń różnych części ciała. Dziś pozwala ona na korekcję wad wrodzonych, śladów po urazach, zabiegach chirurgicznych albo powstałych na skutek leczenia nowotworów. Lekarze operują różne partie ciała (twarz, piersi, ręce) i rodzaje tkanek (skóra, mięśnie, kości), a dzięki coraz bardziej zaawansowanym technikom pacjenci częściej i szybciej odzyskują naturalny wygląd.
Doświadczenia chirurgii plastycznej w kształtowaniu i przemieszczaniu tkanek pomagają naprawiać defekty urody: kształt nosa, piersi lub skutki naturalnych procesów starzenia się. Stąd powstała chirurgia estetyczna – część chirurgii plastycznej.
Dziś zabiegi z tej dziedziny to zaledwie kilkanaście procent wszystkich zabiegów wykonywanych przez chirurgów plastyków. Ale właśnie one wzbudzają największe zaciekawienie pacjentów. Chirurgia estetyczna częściej kojarzy się dziś z zabiegami w gabinecie kosmetycznym niż z operacją – dobroczynną w skutkach, lecz obarczoną ryzykiem powikłań. Taką, której jednak nie każdy może się poddać, mimo że coraz więcej osób na nią stać. – Nie są to operacje ratujące życie, ale dzięki nim pacjent może się poczuć lepiej we własnej skórze, nabrać pewności siebie – opowiada dr Maciej Kulicki, specjalista chirurgii plastycznej. – Rzecz jasna pod warunkiem, że zaakceptuje i przemyśli metodę operacji, jej skutki uboczne oraz będzie wiedział, co chce u siebie zmienić.
[srodtytul]Dla zdecydowanych[/srodtytul]
Specjalista przyznaje, że pacjenci niejednokrotnie zgłaszają się do niego pod wpływem impulsu, rady koleżanki, nacisków partnera, artykułów w Internecie albo programu telewizyjnego, w którym mówi się o dobrodziejstwach operacji plastycznych i udowadnia, że dzięki nim diametralnie można zmienić życie na lepsze. To nie jest dobra motywacja. Na operację powinno się decydować samodzielnie, z własnego przekonania i tylko dla siebie, a nie np. po to, by zrobić niespodziankę narzeczonemu. Dlatego, zanim ktoś zdecyduje się na jakikolwiek zabieg, powinien znaleźć czas na konsultację z lekarzem i podjęcie świadomej decyzji na podstawie uzyskanych od niego informacji.