– Prowadziliśmy w ubiegłym roku specjalne badania kolorystyczne. Już wiadomo, że fasada i znajdujące się na niej rzeźby będą miały barwy Canaletta, czyli stonowane odcienie kamienia – mówi miejski konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.
Właśnie kończony jest projekt renowacji. Prace rozpoczną się pod koniec maja od czyszczenia rzeźb laserem. Następnie będą uzupełniane kamienne ubytki. Na końcu zostanie pomalowana fasada. Renowacja w całości będzie prowadzona ze środków miejskich. Powinna zakończyć się do końca roku.
Późnobarokowy kościół ss. Wizytek zbudowano w połowie XVIII w. według projektu Karola Baya. Fundatorami byli Lubomirscy i Czartoryscy. To jeden z nielicznych obiektów w centrum miasta, który prawie nie ucierpiał podczas ostatniej wojny. Fasada to najciekawszy element budowli. Rozbudowany mur podzielony parami kolumn i wzbogacony łamanym gzymsem daje efekty różnorodnego światłocienia.
– Dlatego ważne jest, by zachować stonowaną, kamienną kolorystykę przy odnawianiu fasady. Ona, dzięki wypukłościom i wklęsłościom, sama się oświetla w zależności od pory dnia – wyjaśnia varsavianista Jarosław Zieliński.
Zwięczenie fasady jest płaskie. Widnieje na nim herb zakonu wizytek – serce przebite strzałami, zwieńczone krzyżem.