[b]Coraz więcej osób zaczyna dbać o zęby. Braki w uzębieniu czy przebarwienia są przez innych postrzegane jako wyraz braku dbałości o siebie. Dlaczego ładny uśmiech dziś tak ogromne znaczenie? [/b]
[b]Dr. Paulo Malo:[/b] Są dwie przyczyny. Po pierwsze, w świecie korporacji kładzie się duży nacisk na wizerunek, który wiąże się z pewnością siebie. Wiele osób inwestuje w poprawę swojego wyglądu, ponieważ czują, że w ten sposób łatwiej będzie im osiągnąć zawodowy sukces. Jeszcze parę lat temu liczyły się wyłącznie kwalifikacje. Jeśli ktoś aplikował na dane stanowisko i miał odpowiednie kompetencje, na 99 proc. je dostawał.
Dzisiaj jesteśmy lepiej wykształceni, posiadamy wyższe kwalifikacje. Pracodawca może wybierać spośród wielu kandydatów. Trudno się dziwić, że ładny, schludny wygląd i piękny uśmiech stały się naszą wizytówką.
Drugą przyczyną jest większa świadomość w zakresie dbania o swoje dobre samopoczucie i stan zdrowia. Ludzie chcą żyć dłużej, lepiej się czuć i atrakcyjnie wyglądać. To są powody, dla których chcemy mieć ładny uśmiech. Ale uwaga - wcale nie „hollywoodzki”. To pojęcie ma obecnie negatywne znaczenie, bo gwiazdy Hollywood mają zbyt białe zęby. Są sztuczne, przez co uśmiech jest nienaturalny.
Także Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na swój wygląd. To widoczny trend. Są też bardziej świadomi i dbają o swój uśmiech, nie tylko z powodów estetycznych i dla dobrego samopoczucia, ale też z powodów zdrowotnych. Dzięki postępom w medycynie, Polacy mogą już mówić: „Nie chcę już ruchomych protez”.