Jak mówi Dorota Lewandowska, kosmetyczka z Warszawy, to z powodu trądziku w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych najczęściej pojawiają się młodzi ludzie. Zmiany trądzikowe rozwijają się wcześniej u dziewcząt niż u chłopców. Zdarza się, że mają je już nawet dziesięcioletnie dzieci, które źle się odżywiają. Jednak najczęściej trądzik pojawia się u młodych dziewcząt między14. a 17. rokiem życia. U chłopców występuje on zwykle o dwa lata później.

– Przyczyną trądziku jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych, nadmierna produkcja łoju i czynniki bakteryjne – wylicza Andrzej Szmurło, dermatolog z Lux-Medu. Dodaje, że u młodzieży choroba pojawia się po tzw. przestrojeniu hormonalnym. Na to schorzenie cierpią także dorośli z zaburzeniami hormonów płciowych, ci, którzy palą papierosy, żyją w ciągłym stresie, a także mają podrażnienia skóry związane np. z utrzymywaniem nadmiernej higieny, zanieczyszczeniami, dietą węglowodanową itp. Jak mówią lekarze, zmiany trądzikowe pojawiają się z reguły w lecie, prawdopodobnie na skutek zwiększonej wilgotności i pocenia się. Poza tym u dziewcząt i kobiet mogą się nasilać przed miesiączką.

[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974?ref=mf#!/pages/Zdrowie-na-rppl/173859385974?v=wall&ref=mf]Dołącz do nas! Zostań fanem "Zdrowia" na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]

Trądzik występuje w postaci mikrozaskórników, zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, torbieli, przetok i blizn. Jak tłumaczy Dorota Lewandowska, jeśli we wczesnym okresie występowania zmiany na skórze leczy dermatolog, to później objawy są znacznie delikatniejsze, a nawet całkowicie zanikają. – U osób, które leczono źle lub wcale, trądzik po 24. roku życia będzie się nasilać, powodując trwałe zmiany skórne – dodaje kosmetyczka i zachęca do regularnych odwiedzin gabinetu kosmetycznego. Tam raz na cztery – pięć tygodni trzeba oczyścić twarz. Zabieg trwa ok. 1,5 godziny i kosztuje ok. 100 – 200 zł. – Zwykłe oczyszczenie można wspomóc peelingiem kawitacyjnym, w którym wykorzystuje się ultradźwięki. Jest bezbolesny i nie pozostawia śladów – tłumaczy Dorota Lewandowska. Taki zabieg kosztuje 100 – 250 zł.

Jak zauważa Andrzej Szmurło, jeśli trądziku nie uda się wyleczyć kosmetykami, osoba cierpiąca na tę przypadłość powinna głosić się do lekarza. – Leczenie może trwać od pół roku do dwóch lat – dodaje dermatolog.

[srodtytul]Leczą trądzik światłem[/srodtytul]

W walce z trądzikiem ważna jest też codzienna domowa pielęgnacja skóry. – Powinno się stosować preparaty odtykające zaskórniki, unikać drażnienia twarzy, masażu twarzy, nie można wyciskać zaskórników – tłumaczy dr Adam Szmurło.

Niemal każda firma kosmetyczna ma własną serię, w skład której wchodzi odpowiedni żel do mycia, tonik, krem, maseczka, a także korektor do tuszowania niedoskonałości skóry. Kosmetolodzy doradzają zabiegi, które regulują pracę gruczołów łojowych, np. jonoforezę. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do organizmu przez skórę substancji aktywnych (leki, preparaty kosmetyczne) przy użyciu elektrycznego prądu stałego.

U większości młodych ludzi trądzik ustępuje samoistnie około 18. – 20. roku życia, ale zdarza się, że utrzymuje się on także u osób starszych. – Na przykład u tych, które nadmiernie się opalają albo używają zbyt aktywnych pudrów czy kremów – tłumaczy Dorota Lewandowska. Coraz częściej obserwuje się utrzymywanie objawów u osób powyżej 30. roku życia. Wówczas mamy do czynienia z tzw. trądzikiem przetrwałym.

[srodtytul]Dermatolog może pomóc[/srodtytul]

Jeśli stany zapalne skóry są wyleczone, wówczas można dokonać złuszczenia naskórka, czyli tzw. mikrodermabrazji. – Zabieg łagodzi blizny i przebarwienia potrądzikowe, spłyca pory – tłumaczy kosmetyczka. Mikrodermabrazję wykonuje się w serii po trzy, cztery zabiegi, a potem musi nastąpić przerwa trwająca od sześciu do 12 miesięcy.

Osoby z trądzikiem mogą skorzystać z medycyny estetycznej. – Stosuje się fotoleczenie światłem, nowoczesne peelingi chemiczne, maski retinolowe. Nowoczesne kosmetyki wspomagają terapię między zabiegami. W leczeniu trądziku istotna jest cierpliwość i systematyczność – tłumaczy dermatolog.

Jeśli u kogoś powstały blizny i przebarwienia potrądzikowe, medycyna estetyczna może mu pomóc je usunąć np. za pomocą peelingów chemicznych lub zabiegów laserowych.

Andrzej Szmurło zapewnia, że trądzik w 90 proc. jest do wyleczenia.