Początki gospodarczego znaczenia Gór Świętokrzyskich sięgają późnego średniowiecza. Wtedy rozpoczęto na dużą skalę eksploatację rud ołowiu, miedzi i żelaza. W XIV i XV wieku powstawały pierwsze kuźnice, w drugiej poł. XVII wzniesiono wielkie piece (Samsonów, Bobrza), a region sandomierski stał się największym zagłębiem przemysłowym Polski przedrozbiorowej. W XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica został utworzony Staropolski Okręg Przemysłowy, w okresie międzywojennym XX wieku przemianowany na Centralny Okręg Przemysłowy. Dziś zabytki techniki, takie jak kuźnice czy fryszerki – zakłady metalurgiczne i piece hutnicze – są atrakcją turystyczną regionu.
Najstarszymi tradycjami przemysłowymi może się poszczycić Ostrowiec Świętokrzyski. Już ok. 6 tys. lat temu w pobliskich Krzemionkach rozpoczęto wydobycie krzemienia pasiastego. Przekształcone w rezerwat dobrze zachowane neolityczne kopalnie zostały uznane w 1994 r. za Pomnik Historii. Około 2 tys. lat temu w Ostrowcu i Kunowie starożytni hutnicy zaczęli wytapiać żelazo w swych kotlinkach świętokrzyskich, popularnie zwanych dymarkami.
Ostatnie 200 lat to okres największego rozwoju przemysłowego ziemi ostrowieckiej. Działały tu kuźnica Jerzego Dobrzańskiego w Kuźni (dziś ulica w Ostrowcu), fryszerki Rochów i Romanów. Onufry Małachowski wybudował pod koniec lat 20. XIX wieku hutę w Bodzechowie. Pod koniec lat 30. XIX wieku powstała walcownia żelaza w Nietulisku, która pracowała do początku XX w. Jacek Małachowski uruchomił na początku XIX w. słynną fabrykę fajansu w Ćmielowie. Zapewne już w XVII w. działał ośrodek kamieniarski w Kunowie, a tutejszy kamieniołom wykorzystywany jest do dziś.
Wojewódzka inauguracja EDD odbędzie się 4 września w Miedziance pod Chęcinami. Koło Przewodników Świętokrzyskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza m.in. na konkurs wiedzy o regionie dla młodzieży szkolnej, wystawę fotografii Andrzeja Łady „Zabytki kamieniarstwa kunowskiego na ziemi ostrowieckiej” oraz wycieczki piesze i autokarowe „Szlakiem zabytków przemysłu ziemi ostrowieckiej”.