Gdy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia, większość osób samodzielnie stara się zaradzić chorobie. Zazwyczaj pomagają leżenie w łóżku, ciepłe napoje, witaminy i preparaty apteczne. Przy przeziębieniu w pierwszej kolejności pojawia się uczucie drapania w gardle, kichanie, katar, stan podgorączkowy. Zazwyczaj stan ten mija po trzech dniach.
Jeśli objawy nie ustąpią, wówczas należy udać się do internisty. – Często pacjentom trudno jest odróżnić przeziębienie od grypy. Dlatego zalecam wizyty u lekarza, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych – mówi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, dietetyczka i internistka w Centrum Medycznym Enel-Med w Warszawie.
Grypa atakuje nagle i silnie. Zwykle brakuje sił, by wstać z łóżka. Pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, dreszcze, temperaturę powyżej 38 st. C, bóle w klatce piersiowej, kaszel. Często pojawiają się również bóle stawowo-mięśniowe i głowy, brak łaknienia, bóle brzucha, nudności, biegunka. Tego typu dolegliwości należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi, który zapisze odpowiednie leczenie.
Grypa może być groźna dla osób chorych, dla dzieci i osób starszych. – Może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.: zapalenia płuc, zapalenia mózgu i opon mózgowych, mięśnia sercowego, oskrzeli, ucha, zatok, zapalenia mięśni, uszkodzenia układu oddechowego.
W grupie największego ryzyka zachorowań i wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych znajdują się dzieci do 5. roku życia, osoby po 65. roku życia, pracownicy służby zdrowia, osoby pracujące lub przebywające z wieloma ludźmi np. w środkach komunikacji miejskiej oraz ludzie przewlekle chorzy na astmę, cukrzycę, niewydolność nerek czy niewydolność układu krążenia – dodaje specjalistka. Taka infekcja jest szczególnie groźna dla osób cierpiących na choroby układu krążenia na tle miażdżycowym, dlatego nie wolno bagatelizować jej objawów.