Cukrzyca jest podstępną i postępującą chorobą, powoli utrudniającą życie codzienne i prowadzącą do skrócenia życia. Wczesne uświadomienie sobie czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do wystąpienia cukrzycy, i ich wczesne zwalczanie pozwoli nam się cieszyć każdą chwilą życia.
Najczęściej atakuje osoby powyżej 45. roku życia. Ale w ostatnich latach cukrzyca typu 2 coraz częściej atakuje dzieci. – W Polsce wskaźnik zachorowalności na cukrzycę typu 1 gwałtownie wzrasta. Obecnie szacuje się, że u około 18 tys. dzieci i młodzieży rozpoznano tę chorobę. Szczyt zachorowalności przypada na okres pomiędzy 10. a 16. rokiem życia, ale w ostatnich dziesięciu latach czterokrotnie wzrosła zachorowalność w wieku przedszkolnym. Ostatnie prognozy mówią, że do 2025 roku podwoi się liczba dzieci z cukrzycą – wyjaśnia doc. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska, pediatra, diabetolog.
Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku i niewydolności nerek. Stanowi najczęstszą przyczynę amputacji kończyn dolnych, zwiększa ryzyko niedokrwiennej choroby serca i udaru mózgu. Hamuje rozwój młodych ludzi, ogranicza produktywność dorosłych i niszczy spokój w wieku podeszłym. Pacjenci dopóki czują się dobrze, nie widzą konieczności zmiany stylu życia. Z punktu widzenia profilaktyki i leczenia cukrzycy ważne jest jej wczesne rozpoznanie. W Polsce cukrzyca rozpoznawana jest „przypadkowo" w trakcie hospitalizacji na inne schorzenia. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań diagnostycznych.
– Cukrzyca nieleczona, późno rozpoznana lub leczona nieprawidłowo grozi wieloma powikłaniami. Powikłania te wynikają z uszkodzenia naczyń i mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia, a nawet inwalidztwa. W cukrzycy wzrasta ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca – zauważa dr n. med. Jarosław Juska, specjalista chorób wewnętrznych z poznańskiego szpitala Med Polona.
Cukrzyca przez bardzo długi czas nie daje żadnych symptomów. – Typowa jest triada objawów: wzmożone pragnienie, zwiększony apetyt oraz częste oddawanie moczu. Czasem tym objawom towarzyszy utrata masy ciała. Jeśli do tego chory jest otyły, to rozpoznanie jest prawie pewne – stwierdza Jarosław Juska. Równie niepokojącym objawem, które może świadczyć o tym, że dopadła nas cukrzyca, jest ranne niedowidzenie, które ustępuje w ciągu dnia. – To może być znak, że cukrzyca uszkodziła naczynia krwionośne siatkówki oka. W obecnej chwili cukrzyca jest główną przyczyną utraty wzroku. Ze statystyk wynika, że po 20 latach zmagania się z cukrzycą typu 1 retinopatia występuje u wszystkich chorych, z czego blisko 90 proc. traci wzrok – dodaje specjalista.