Istotne dla dzisiejszego budownictwa jest coraz szersze stosowanie szklanych rozwiązań architektonicznych. Szklane ściany budynków już nie zaskakują. Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie szkła we wszelkich możliwych przestrzeniach. Dlatego architekci i projektanci coraz częściej stosują je także wewnątrz obiektów.
Powstają przeszklone przestrzenie użytkowe, szkło pojawia się na podłogach i schodach, a przezroczyste lub przyciemnione ściany oddzielają pomieszczenia biurowe, określając jednoznacznie strefy przeznaczone dla konkretnych działów czy pracowników.
– Dzięki wytapianiu szkła metodą fusingu możemy dziś otrzymywać dowolne formy i kształty, co sprawia, że stało się ono materiałem znajdującym bardzo szerokie zastosowanie przy stawianiu i aranżowaniu wnętrz budynków – zauważa ekspert Marek Malik. – Fusing to proces obróbki polegający na stapianiu tafli szkła. Proces przebiega w specjalnych piecach, gdzie elementy szklane są poddawane obróbce termicznej. Ta technologia daje praktycznie nieograniczone możliwości projektowania – dodaje.
Użycie szklanego budulca zobowiązuje jednak do troski o zdrowie i życie jego użytkowników. Gwarantują to standardy bezpieczeństwa, regulacje prawne oraz rozwiązania technologiczne. Współczesne metody obróbki szkła znacznie zwiększają jego odporność na różne czynniki zewnętrzne. Jest to niezbędne, zwłaszcza w przypadku wyrobów narażonych na codzienne oddziaływania (stoły, schody). Jednak dla spełnienia wymogów bezpieczeństwa ważna jest również dbałość o zachowanie się uszkodzonego materiału.
– Hartowanie szkła sprawia, że staje się ono znacznie trwalsze, a w przypadku rozbicia rozpada się całkowicie na drobne kawałki, przez co wyklucza bardzo niebezpieczne w takich sytuacjach duże elementy – zapewnia Marek Malik. – Jednocześnie dla zwiększenia bezpieczeństwa takich wyrobów jak szklane schody stosuje się technikę sklejania tafli szkła, łączonych jedną lub kilkoma warstwami specjalnej folii. W razie stłuczenia odłamki pozostają przytwierdzone właśnie do tej folii – podkreśla ekspert.