Sławomir Idziak, operator, reżyser, scenarzysta, zaproponuje nowy model tworzenia filmów w czasach kryzysu. Odbędą się warsztaty programowania projektów graficznych, a także lekcja docierania do bezpłatnych materiałów muzycznych oraz legalnego korzystania z archiwów dużych wytwórni płytowych.
Będzie można zdobyć wiedzę, jak sprawnie tworzyć i edytować hasła w Wikipedii. Podczas zajęć „Wiki-warsztat z Korczakiem" uczestnicy pracować będą na hasłach dotyczących Janusza Korczaka, które wymagają odświeżenia. Warsztaty dla seniorów i seniorek zademonstrują im, jak ilustrować publikowane online wspomnienia, pobudzać wyobraźnię i pamięć. Nie zabraknie cyfrowej gry miejskiej. Zawodnicy zostaną poproszeni o dotarcie w wyznaczone miejsce stolicy i uzupełnienie profilu jednego z zabytków na stronie otwartezabytki.pl.
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia przeprowadzi wśród uczestników festiwalu sondaż dotyczący zachowań w sieci, a na tej podstawie opracowany zostanie teleturniej – na wzór znanego programu telewizyjnego „Familiada". Zaplanowano wiele seminariów. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z archiwów placówek muzealnych. Także zagraniczni goście, m.in. Simon Tanner z King's College London opowie, jak technologie zmieniają nasze obcowanie z dziedzictwem. Głównym wydarzeniem artystycznym będzie koncert punkrockowy w archiwalnej scenerii Jarocina. Wystąpią Made In Poland, Nancy Regan i Brudne Dzieci Sida. Kuratorem jest Piotr „Pietia" Wierzbicki, twórca legendarnego fanzinu „QQRYQ".
W piątek nastąpi ogłoszenie decyzji w sprawie modernizacji siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Podpiszą go minister kultury Bogdan Zdrojewski i szef NInA Michał Merczyński. Bogdan Zdrojewski ujawnił już też swoje plany do roku 2015. Do priorytetów należą inwestycje w szkolnictwo artystyczne. Chodzi o stworzenie e-booków do nauki plastyki „PINAKOTEKA", drugiej części „Filmoteki szkolnej", a także dokończenie inwestycji m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do 2015 r. powstaną m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Wydatki inwestycyjne wyniosą łącznie ok. 1,5 mld zł. Ponad 350 mln zł trafi na ratowanie zabytków.