Biolog ewolucyjny Kathryn Lord z University of Massachusetts Amherst postanowiła sprawdzić, jakie są tego przyczyny. Zapoczątkowując swoje badania wyszła z założenia, że krytyczny dla utrwalenia tych różnic jest okres wczesnej socjalizacji szczeniąt obydwu gatunków. Wyniki badań ukażą się w najnowszym numerze "Ethology".
Dotychczas niewiele wiedziano o wczesnym rozwoju wilcząt. Podobieństwo genetyczne z psami powodowało, że wiedzę o tych ostatnich automatycznie rozszerzano na wilki. Naukowcy zauważyli jednak, że istnieją znaczące różnice między wczesnym rozwojem szczeniąt.
Lord badała zachowania 7 wilcząt i 43 psich szczeniąt. Poddano je obserwacji podczas czterech tygodni życia, nazywanych krytycznym okresem socjalizacji. To w tym czasie szczenięta uczą się otaczającej je rzeczywistości, po raz pierwszy doświadczają różnych bodźców.
Podczas doświadczenia szczeniaki poddawane były bodźcom wzrokowym, węchowym i słuchowym. W toku obserwacji okazało się, że co prawda u obydwu podgatunków zmysł węchu rozwija się w wieku dwóch tygodni, słuchu - czterech tygodni, a wzroku - sześciu tygodni, ale zasadnicze różnice między nimi tworzą się z powodu momentu rozpoczęcia aktywności.