Piknik nawiązuje do czerwcowych tradycji portugalskich. Jest to miesiąc ulicznych imprez z muzyką na żywo, tzw. Festas dos Santos Populares, odbywających się z wielu okazji: na cześć św. Antoniego, św. Jana i św. Piotra. Portugalczycy tłumnie wychodzą wówczas na ulice, by wspólnie bawić się, biesiadować i tańczyć.
Program pikniku w Warszawie zapowiada dobrą zabawę, dużo portugalskiej muzyki oraz możliwość spróbowania lokalnych specjałów, m.in. grillowanych sardynek i słodkich pastéis de nata.
Imprezę rozpoczną o godz. 16 DJ PM Misha/Nuno Bernardem, rozgrzewającymi muzycznymi klimatami ze słonecznego portugalskiego wybrzeża Algarve. O godz. 20 koncert João de Sousa & Fado Polaco (w repertuarze m.in. pieśni legend fado). O 21:30 - plenerowy pokaz filmu Capitães de Abril (Kapitanowie kwietnia)w reż. Maria de Medeiros.
Poza tym na dorosłych i dzieci czekają tradycyjne portugalskie gry i zabawy, warsztaty malowania azulejos, nauka tańców ludowych, kurs portugalskiego na wakacje, a także konkursy z nagrodami.
Piknik towarzyszy wystawie w Domu Spotkań z Historią „(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków" pod honorowym patronatem Ambasady Portugalii w Polsce. Zaprezentowano na niej 120 nieznanych w Polsce fotografii, pochodzących ze zbiorów portugalskich dzienników „Diário de Notícias" i „O Século" oraz archiwów fotografów: Abla Resende, Fernando Marquesa i Alfredo Cunhi. Przedstawiają historię Portugalii w XX wieku: od obalenia monarchii i ustanowienia republiki (1910), poprzez powstanie systemu autorytarnego, tzw. Nowego Państwa pod przywództwem António Salazara (1933), wojny kolonialne (1961–74), aż po Rewolucję Goździków, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny, i której rocznicę 40-lecia Portugalia obchodzi w tym roku